Μεγάλη νίκη σημείωσε η Γκραν Κανάρια επί της Ούνικς Καζάν με 78-76, σε ένα παιχνίδι “θρίλερ” παίρνοντας το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Eurocup, έχοντας ως παρακαταθήκη και τη νίκη της από το πρώτο παιχνίδι με 83-70 στην Ρωσία.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο από την αρχή με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα ισχνό προβάδισμα αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι πάντα μέσα στην διεκδίκηση του αγώνα. Έτσι, το 40-36 του ημιχρόνου έμοιαζε απόλυτα φυσιολογικό με βάση την ροή του αγώνα. Με την έναρξη της επανάληψης, η μορφή της αναμέτρησης δεν άλλαξε και η υπόθεση νίκη κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όπου η Ισπανική ομάδα αποδείχθηκε ικανότερη και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λεβόν Κένταλ με 17 πόντους, ενώ για την ομάδα του Καζάν ο Τζέιμς Ουάιτ είχε 20 πόντους. Δεν βοήθησε ο Κώστας Καϊμακόγλου (1 πόντο σε περίπου 31:58).