Μεγάλη νίκη για την Ομπραντόιρο εντός έδρας απέναντι στην δεύτερη Κάχα Λαμποράλ με 84-70 σπάζοντας το σερί των δώδεκα συνεχόμενων νικών της. Οι φιλοξενούμενοι μοιάζουν να έχουν κουραστεί από τα συνεχόμενα μεγάλα παιχνίδια σε πρωτάθλημα και ευρωλίγκα και κάνουν κοιλιά στην απόδοσή τους. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν κερδίσει την Κάχα και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και πέτυχαν μία σπουδαία νίκη φτάνοντας τις δέκα σε 21 παιχνίδια.

Άνετη νίκη εντός έδρας για την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, Ρεάλ Μαδρίτης με 104-70 επί της Μανρέσα. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πολύ δύσκολα θα χάσουν την πρώτη θέση ήταν οι Μίροτιτς (23π), Κάρολ (14π) και Ροντρίγκεζ (10π), ο οποίος μοίρασε 14 ασσίστ! Από την άλλη, η Μανρέσα, η οποία δεν ήλπιζε και σε κάτι θετικό από αυτό το παιχνίδι, παραμένει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας με μόλις 4 νίκες σε 21 αγώνες όντας από τα φαβορί για να υποβιβαστούν.

Πολύ δύσκολη νίκη για την Μπαρτσελόνα απέναντι στην Φουενλαμπράδα με 72-70. Η ομάδα του Πασκουάλ λίγο έλλειψε να πέσει θύμα έκπληξης απέναντι σε μία ομάδα που βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ και προηγήθηκε μέχρι και 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Κάπου εκεί όμως η Μπαρτσελόνα σοβαρεύτηκε και γύρισε το παιχνίδι, το οποίο ήταν ντέρμπι μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Κορυφαίος για τους νικητές ο Άντε Τόμιτς με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ήταν αυτός που πέτυχε και το νικητήριο καλάθι στο τέλος.

Τα αποτελέσματα:

Ομπραντόιρο – Κάχα Λαμποράλ 84-70
Ρεάλ Μαδρίτης – Μανρέσα 104-70
Μπαρτσελόνα – Φουενλαμπράδα 72-70

Η βαθμολογία (σε 21 αγώνες): Ρεάλ Μαδρίτης 20-1, Κάχα Λαμποράλ 17-4, Γκραν Κανάρια 13-8, Μπαρτσελόνα 13-8, Βαλένθια 13-8, Μπιλμπάο 13-8, Σαραγόσα 12-9, Εστουδιάντες 12-9, Μπανταλόνα 10-11, Μούρθα 10-11, Ομπραντόιρο 9-12, Ουνικάχα Μάλαγα 9-12, Κανάριας 8-13, Βαγιαδολίδ 8-13, Καχασόλ 7-14, Φουενλαμπράδα 6-15, Μανρέσα 4-17, Λαγκούν Άρο 4-17.