Το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Τουρκίας, έχασε με το… καλημέρα η Φενέρμπαχτσε, η οποία ηττήθηκε, με 74-68, από την Πίναρ Καρσίγιακα. Οι γηπεδούχοι μετά από το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο… ξέχασαν να μπουν και πάλι στο παρκέ στο 2ο, χάνοντας δίκαια. Επόμενος αγώνας, την Τρίτη (21/05) αυτή τη φορά στην έδρα της Πίναρ.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Φενέρ, η οποία προηγήθηκε 20-13 στην περίοδο. Ανώτερη και στο 2ο δεκάλεπτο, κλείνοντας το πρώτο μισό του αγώνα μπροστά στο σκορ, με 41-29. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ερτουγρούλ Ερντογάν… δεν μπήκαν ποτέ στο παρκέ! Η Πίναρ, κατάφερε με σπουδαία άμυνα να κρατήσει τους γηπεδούχους “κολλημένους” στους 12 πόντους, προσπερνώντας για το 53-54 της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο, η Φενέρ δεν μπόρεσε να βρει τις λύσεις στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να ηττηθεί, με 74-68 και να… “τρέχει”!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, Ουμίτ Σονκόλ με 16 πόντους ( 3/4 δίπ., 3/4 τρίπ., 1/2 β.) και 8 ριμπάουντ σε 25’ συμμετοχής. Καλός και ο Ρόμπερτ Λι Ντίξον με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Για την Φενέρ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πεκέρ με 13 πόντους (6/7 δίπ., 1/2 β.), 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 28’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Μπο ΜακΚάλεμπ με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Γαλατάσαραϊ, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στην έδρας της και επιβλήθηκε εύκολα της Τόφας, με 92-64. Οι γηπεδούχοι βρισκόντουσαν από την αρχή του αγώνα μπροστά στο σκορ (42-37 ημίχρονο) και με ένα “ξέσπασμα” στην (27-15) και (23-12) περίοδο, συνέτριψαν με 28 πόντους διαφορά τους φιλοξενούμενους. Επόμενο παιχνίδι, την Τρίτη (21/05) στην έδρα της Τόφας.

Πρώτος σκόρερ για την Γαλατά, ο Κάρλος Αρόγιο με 21 πόντους (4/10 δίπ., 2/3 τρίπ., 7/9 β.), 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 31’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Τζαμόν Γκόρντον με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Τσινεμέλου Ελονού (6 ριμπ.) και ο Όστιν Νίκολς (2 ριμπ.) πέτυχαν από 12 πόντους αντίστοιχα.