Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε το νέο έτος η Μπεσίκτας, καθώς επιβλήθηκε εντός έδρας της Μπάνβιτ με 96-87 σε αναμέτρηση για τη 14η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +7(21-28), με την ανάπαυλα του πρώτου μέρους να βρίσκει το σκορ στο 45-51. Η Μπάνβιτ διατήρησε το προβάδισμα και μετά τη συμπλήρωση 30 λεπτών στην αναμέτρηση (66-71), ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν “καταιγιστικοί” στην 4η περίοδο και με επιμέρους σκορ 30-16 πέτυχαν την ολική ανατροπή.

Πρωταγωνιστής για την Μπεσίκτας ήταν ο Ματσέι Λάμπε με 26 πόντους, με τον Λαμόντ Χάμιλτον να τον ακολουθεί με 18 και τον Τρεμέλ Ντάρντεν να προσθέτει άλλους 16. Από πλευράς ηττημένων, ο Αντριέν Μοερμάν πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Φόρστον να τον ακολουθεί με 20 πόντους και 8 ασίστ και τον Ντομινίκ Τζόνσον να προσθέτει άλλους 15 πόντους.