«Θύμα» έκπληξης κόντεψε να πέσει η Λαμποράλ Κούτσα, με τον Ομπραντόιρο να στέκεται εξαιρετικά στην Χώρα των Βάσκων και να προηγείται με 56-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Χάρη σε ένα επιμέρους 21-5, όμως, μέχρι το 38ο λεπτό, οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς κατάφεραν να γλιτώσουν το «σοκ» και να προχωρήσουν με το τελικό 82-75, στη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια για το ισπανικό πρωτάθλημα.

Καταλυτικός ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης σε αυτό το ματς, σημειώνοντας double double 17 πόντων (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8/8 βολές) και 13 ριμπάουντ, με τον Τιλί να τον βοηθά στην κυριαρχία στους «αιθέρες» με 17 πόντους και πέντε ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ντάριους Άνταμς με 23 πόντους και 9/15 σουτ, μαζί με τέσσερις ασίστ. Για τους μαχητικούς φιλοξενούμενους, ο Καλοιάρο διακρίθηκε με 17 πόντους, για να τον ακολουθήσουν οι Πούστοβι και Βαζίνσκι με 13 έκαστος, ενώ ο πρώτος είχε παράλληλα πέντε ριμπάουντ και έξι ασίστ.

«Αέρας» πέρασε από το Μπιλμπάο η Γκραν Κανάρια, πετυχαίνοντας επίσης το «2 στα 2» με το επιβλητικό 59-85. Οι παίκτες του Άιτο Ρενέσες, είχαν πάρει τα ηνία του αγώνα προηγούμενοι τόσο στο ημίχρονο με 33-36 στο ημίχρονο και με 49-57 στο τρίτο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο, όμως, μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το ματς και με επιμέρους 10-28 «διέλυσαν» τους αντιπάλους τους, παίρνοντας παράλληλα ένα σπουδαίο «διπλό».

Άλμπερτ Όλιβερ και Κέβιν Πάνγκος έκαναν τη διαφορά, με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Έουλις Μπάες σημείωσε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ, με τον Άλεν Όμιτς να χάνει για έναν πόντο το double double, τελειώνοντας με 9 και 12 ριμπάουντ. Στο «ναυάγιο» των γηπεδούχων, μοναδικός διασωθείς ήταν ο Σον Τζέιμς με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Γιώργος Μπόγρης σε 12 λεπτά συμμετοχής, έμεινε άποντος με δύο ριμπάουντ, μία ασίστ και -3 στο σύστημα αξιολόγησης, σε ένα απόγευμα όπου η απόδοση απάντων κινήθηκε στα ίδια επίπεδα.

Η Βαλένθια, πάντως, δυσκολεύτηκε αρκετά πριν επιβληθεί με 76-69 της Μπανταλόνα, με το σκορ ισόπαλο στο 36-36 στα μέσα σχεδόν της τρίτης περιόδου. Ένα μικρό επιθετικό «ξέσπασμα» των γηπεδούχων, που τους απέφερε επιμέρους σκορ 16-8, τους έφερε σε θέση «οδηγού» με 52-44 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στο τέλος, μπορεί να «Νυχτερίδες» να μην είχαν… ήσυχο το κεφάλι τους, αλλά ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν από τους φιλοξενούμενους, διατηρώντας το προβάδισμά τους σε αυτά τα επίπεδα.

Εκπληκτικό ματς έκανε ο Ντούμπλιεβιτς που ολοκλήρωσε με 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 13 πόντους με 6 ριμπάουντ είχε ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο. «Διψήφιος» και ο ο Ράφα Μαρτίνες, με 11 πόντους. Για τους Καταλανούς, ο Μπράντον Πολ σκόραρε 20 πόντους, με τον Σάτον να πετυχαίνει double double 16 πόντων και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Βιδάλ πρόσθεσε άλλους 10 πόντους.

Μεγάλο «διπλό» στην έδρα της Τενερίφης πήρε η Ανδόρα, με τους Στογιανόφσκι και Σρέινερ να είναι κατά το ήμισυ εύστοχοι από τη γραμμή των βολών και να «γράφουν» το τελικό 81-83. Νωρίτερα, είχε ισοφαρίσει ο Σαν Μιγκέλ σε 81-81, αλλά ο Μπειράν δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στην εκπνοή του αγώνα, μετά τη δεύτερη άστοχη βολή του Σρέινερ.

Κορυφαίος με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ήταν ο Γκόμες για τους νικητές, με τον Γκιόργκι Σερμαντίνι να προσθέτει άλλους 17 με πέντε ριμπάουντ. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Κλαρκ, Σάδα με 12 και 10 αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τσάβι Ρέι να ηγείται χάρη στους 14 πόντους και τα πέντε του ριμπάουντ, αλλά αυτό δεν αρκούσε για να πάρουν την νίκη.