Η Ούνιξ Καζάν του Κώστα Καϊμακόγλου ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής στη VTB League, καθώς πέρασε νικηφόρα από το Κουμπάν, επικρατώντας της Λοκομοτίβ του Γιώργου Μπαρτζώκα με 56-58. «Σβηστά» η ΤΣΣΚΑ Μόσχας την Μινσκ (92-48), σπουδαίο «διπλό» της Ζενίτ επί της Νίζνι (84-88).

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη από την αρχή μέχρι και το τέλος, με τις άμυνες και την επιθετική δυστοκία των δύο ομάδων να κυριαχούν στο παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος το σκορ έμεινε σε πολύ χαμηλά επίπεδα, με τους γηπεδούχους να σημειώνουν μόλις 18 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά και τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα 6 πόντων(18-24) στο τέλος. Στην επανέναρξη η Ούνιξ διεύρυνε ακόμα περισσότερο το προβάδισμα της, ανεβάζοντας τη διαφορά σε δίψήφια νούμερα(33-44) με τη συμπλήρωση 30 λεπτών στον αγώνα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επιχείρησε να πετύχει την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, ισοφαρίζοντας σε 51-51 στο 36′. Στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο Πάνιν με 2/2 βολές διμόρφωσε το 55-58 υπέρ των φιλοξενουμένων στα 10″ πριν από το τέλος, με τον Ντιλέινι στη συνέχεια να αστοχεί με πρόθεση στη δεύτερη βολή που εκτέλεσε, θέλοντας να δώσει την ευκαρία στην Λοκομοτίβ να διεκδικήσει το επιθετικό ριμπάουντ, προκειμένου να κυνηγήσει την ισοφάριση, όμως ο Κώστας Καϊμακόγλου “καθάρισε” τη φάση, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με 56-58.

Πρώτος σκόρερ για του νικητές ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 20 πόντους, με τον Κώστα Καίμακόγλου να προσφέρει πολύτιμες λύσεις, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 7 πόντους(1/2 διπ., 1/5 τριπ., 2/2 βολές), 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 33:26 λεπτά συμμετοχής. Από πλευράς ηττημένων, ο Μάλκομ Ντιλέινι σημείωσε 18 πόντους, με τους Ζούμπκοβ και Κλαβέρ να προσθέτουν από 11 και 10 αντίστοιχα.

Αντίθετα ακόμα μία ήττα γνώρισε η Αστάνα, αυτή τη φορά στη Φινλανδία από τους Μπάισονς με τελικό σκορ 81-75. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος, με την ανάπαυλα του ημιχρόνου να τους βρίσκει στο +17(51-34). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στην επανέναρξη να επιστρέψουν, μειώνοντας αρχικά σε 65-56. Παρά τις προσπάθειες τους στα τελευταία δέκα λεπτά δεν κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στην επικράτηση με σκορ 81-75. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μάρτιν Ζίνο με 30 πόντους, ενώ για τους ηττημένους οι Κένεθ Χέιζ και Κέινερ-Μέντλει σημειώσαν απο 19 και 16 πόντους αντίστοιχα, με τον δεύτερο να “μαζεύει” παράλληλα και 12 ριμπάουντ. Ο Πατ Καλάθης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 12 πόντους(5/8 διπ., ο/3 τριπ., 2/2 βολές), 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής στον αγώνα.

Ένα ακόμη εύκολο απόγευμα πέρασε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αυτή τη φορά κόντρα στη Μινσκ, την οποία διέλυσε με 92-48. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μετά το πρώτο δεκάλεπτο (15-19, 10′) επέβαλε πλήρως το ρυθμό της και έφτασε με άνεση στην ευρεία νίκη, τη δέκατη εντός συνόρων (10-1). Ντε Κολό (17π.), Νίκολς (14π.) Κουρμπάνοφ (12π.) ηγήθηκαν της “ομάδας του στρατού”, ενώ από τους ηττημένους διασώθηκε ο Μάρας με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Ζενίτ επί της Νίζνι, την οποία νίκη με 88-84, βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 8-1 (έχει δύο ματς λιγότερα σε σχέση με την πρωτοπόρο ΤΣΣΚΑ). Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Eurocup πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας 51 πόντους (36-51, 20′). Στο δεύτερο μέρος, η Νίζνι προσπάθησε για την ανατροπή, μειώνοντας αισθητά τη διαφορά, ωστόσο δεν μπόρεσε να αποφύγει την πέμπτη συνεχόμενη ήττα της στη VTB League. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τούλσον με 23 πόνους και 7 ασίστ, ενώ από την αντίπαλο της ΑΕΚ στο Eurocup ξεχώρισε ο Ρουντ με 22 πόντους.