Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με σκορ 87-90 πέτυχε η Κράσνι επί της Νίζνι για τη VTB League.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρηση, ενώ βρίσκονταν στο +10 (70-80) έξι λεπτά πριν το τέλος, δείχνοντας πως δεν θα έχουν πρόβλημα. Όμως, η Νίζνι αντέδρασε και μείωσε σε 87-89 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ένα λάθος ωστόσο του Ρουντ στην τελευταία επίθεση, τής στέρησε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση με την Κράσνι να φτάνει σε μια μεγάλη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για την αντίπαλο της ΑΕΚ στο Eurocup ήταν ο Χάμιλτον με 28 πόντους, με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Κούπερ, να τον ακολουθεί με 20 πόντους και 12 ασίστ. Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε ο Ρουντ με 24 πόντους, ο οποίος αποδείχθηκε μοιραίος για τη Νίζνι -επίσης αντίπαλος της Ένωσης-

Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας, η Ρίγα νίκησε στη Λετονία την Αστάνα με 94-93. Οι γηπεδούχοι καταφεραν να προηγηθούν με 62-41 στο τέλος του πρώτου μέρους, δείχνοντας να καθαρίζουν από νωρίς το παιχνίδι, όμως οι φιλοξενούμενοι με ηγέτες τους Πατ Καλάθη και Κένεθ Χέιζ κατάφεραν να κάνουν την ολική αντροποή και να προηγηθούν με 77-79 στο 33‘. Το φινάλε τουαώνα ηταν δραματικό με τους γηπεδούχους να διατηρούν την ψυχραιμία τους από την γραμμή των βολών και να φτάνουν στο τελικό 94-93.

Πρωταγωνιστές για του Λετονούς ήταν οι Κρουζ και Ρούμπιο με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από πλευράς Αστάνα ο Κένεθ Χέιζ σημείωσε 30 πόντους. Εξαιρετική ήταν και η παρουσίαση του Πατ Καλάθη ο οποίος σημείωσε νταμπ-νταμπλ με 23 πόντους(3/3 τρίπ.) και 10 ριμπαόυντ σε 35 λεπτά συμμετοχής.