Μεγάλη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή, η Μπραουνσβάιγκ του Κώστα Φλεβαράκη, κερδίζοντας εκτός έδρας, με 88-69 την 10η Τούμπινγκεν, στα πλαίσια της 33ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος. Βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού η Μπραουνσβάιγκ (16η, 13-20 ρεκόρ).

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την ομάδα του Έλληνα τεχνικού, μπαίνοντας αποφασιστικά στο παρκέ για την μεγάλη νίκη (10-18 1η περίοδος). Στο 2ο δεκάλεπτο, η Μπραουνσβάιγκ διατηρούσε χωρίς πρόβλημα την πρωτοπορία στο σκορ, πηγαίνοντας έως την ανάπαυλα με +9 (33-42 ημίχρονο).

Στην επανάληψη, η επιστροφή στο παρκέ για την ομάδα των φιλοξενούμενων συνδυάστηκε, με 28-14 επιμέρους σκορ, που ουσιαστικά “κλείδωνε” και τη νίκη (47-70 3η περίοδο).  Στο 4ο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Τούμπιγκεν δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε τη διαφορά, κάνοντας ένα σπουδαίο “διπλό” (88-69).

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Ιμάνουελ ΜακΙλρόι με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 32’ συμμετοχής. Καλός και οΤζερμάιν Άντερσον με 15 πόντους 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 31’.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε, Ρέτζι Ρέντίνγκ με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 37’ συμμετοχής.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, εκτός έδρας νίκη για την Μπάγερν, με 74-68, εναντίον της Λούντβιγκσμπουργκ, όπου είναι από τους βασικούς αντιπάλους του Έλληνα προπονητή για την παραμονή! Με νίκη συνέχισε και η 3η Ούλμ, επικρατώντας στην έδρα της 7ης Βούρτζμπουργκ, ενώ η 2η Όλντενμπουργκ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, κερδίζοντας εύκολα τη Βόννη, με 84-74.

Η 13η Μπαϊρότ έκανε σημαντικό “διπλό“, στο ντέρμπι παραμονής απέναντι στην 15ης Μίτελντοϊτσερ, με 86-71, ενώ η 11η Μπρεμερχάβεν διέλυσε με το εμφατικό 106-58 την τελευταία της βαθμολογίας, Γκίσεν. Τέλος, η Χάγκεν ηττήθηκε εντός έδρας από την 6η Άρτλαντ και  έχασε την ευκαιρία να μπει στην 8αδα, ενώ η 12η Τρίερ πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της 14ης Φρανκφούρτης, με 78-70.