Μεγάλη εντός έδρας νίκη με 98-93, πέτυχε η Βόννη εναντίον της Μπάμπεργκ, που την ανεβάζει στην θέση (16-13 ρεκόρ) και σταθερά μες την 8δα, ενώ οι πρωταθλητές παραμένουν ακόμα μόνοι 1οι, με 22-6 ρεκόρ. Στο άλλο παιχνίδι για το γερμανικό πρωτάθλημα, μεγάλης σημασίας νίκη για την παραμονή της πέτυχε η Μπρεμερχάβεν, απέναντι στην 10η Τούμπιγκεν (14-16 ρεκόρ), με 99-93. Στην 12η θέση πλέον οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 13-16.

Οι παίκτες της Βόννης ήταν κυρίαρχοι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού (25-21 1η περίοδο) και είχαν μια διαφορά συνέχεια στο σκορ, με 4-6 πόντους (45-40 ημίχρονο). Η ομάδα τους Κρις Φλέμινγκ, έδειξε κουρασμένη από τις συνεχείς υποχρεώσεις της, σε Ευρωλίγκα και Γερμανία (69-66 3η περίοδο), σημειώνοντας την της ήττα στο πρωτάθλημα (98-93).

Κορυφαίοι για τους νικητές, ο Κάιλι Γουίμς με 24 πόντους (6 ριμπάουντ) και ο Τζέιμελ ΜακΛίν με 19 πόντους (5 ριμπαόυντ). Από την Μπάμπεργκ, ξεχώρισε ο Φίλιπ Νιούμαν πραγματοποιώντας νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Αντόν Γκάβελ, με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ.