Μετά από 10 συνεχόμενες νίκες, η Ανατολού Εφές γνώρισε πριν από λίγο την της ήττα στο τουρκικό πρωτάθλημα, με 62-57, στην έδρα της Πίναρ Καρσίγιακα. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι σε όλη την διάρκεια του αγώνα, με την ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι, να τρέχει στο τέλος αλλά… να μην προλαβαίνει.

Παραμένει στην θέση η Εφές (24-5 ρεκόρ), ισόβαθμη με την Φενέρμπαχτσε (24-6 ρεκόρ) και την Μπάνβιτ (24-5 ρεκόρ). Από την θέση ακολουθεί η Καρσίγιακα, με 21-7 ρεκόρ.

Ιδανικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους (24-10 1η περίοδο), επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους και καταφέρνοντας να προηγηθούν με 18 πόντους διαφορά με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (38-20). Στην επανάληψη, οι παίκτες της Εφές προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ, δίχως να τα καταφέρνουν (53-36 3η περίοδος). Τελικά στο 4ο δεκάλεπτο, με ένα επιμέρους σκορ 21-9 έκαναν την αντεπίθεση τους, δίχως όμως να… προλάβουν. Έτσι η Καρσίγιακα έφτασε στη δίκαιη νίκη, με 62-57.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές, ο Ρόμπερτ Λι Ντίξον με 19 πόντους (2/7 δίπ., 4/12 τρίπ., 3/3 β.), 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 35’ συμμετοχής. Πολύ καλός και ο Μπιούκιερ με 17 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Για την Ανατολού Εφές, ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς (5 ριμπ.) και ο Τζαμόν Λούκας (8 ριμπ.) είχαν από 14 πόντους αντίστοιχα.