Με το σπουδαίο ντέρμπι, ανάμεσα στην Αρμάνι Μιλάνο και την Σιένα, ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν δύσκολα, με 72-68, μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι.

Οι παίκτες της Αρμάνι, μπήκαν πιο καλά στον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος της περιόδου με 8 πόντους (23-15). Την σκυτάλη, σε αυτό το σημείο ανέλαβαν οι φιλοξενούμενοι, όπου με ένα τρομερό επιμέρους σκορ στην 2η περίοδο, 3-18, κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να κλείσουν το ημίχρονο, μπροστά στο σκορ, με 26-33. Τζεντίλε για το Μιλάνο και Μος για την Σιένα, έως τότε οι κορυφαίοι

Οι φωνές του Σέρτζιο Σκαριόλο, αφύπνισαν τους γηπεδούχους και ξεκίνησαν καλύτερα την τρίτη περίοδο. Απάντησαν με 17-8 επιμέρους σκορ, προβληματίζοντας εκ νέου τους φιλοξενούμενους (43-41 3η περίοδο). Το ντέρμπι είχε μόλις αρχίσει! Τέταρτη και τελευταία περίοδο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με το παιχνίδι να θέλει 45′‘ να λήξει, ο Γιάνινγκ ισοφαρίζει με τρίποντο για την Σιένα, για το 65-65. Στην αμέσως επόμενη επίθεση, απάντηση για την Αρμάνι από τον Μέλι, για το 68-65! Στην συνέχεια ακολούθησε, μία εύστοχη βολή από τον Μπουρούση και μία από τον Κανγκούρ της Σιένα, για το 69-66. Δύο βολές του Μπράουν (69-68), μία του Γκριν (70-68) και δύο του Χέρστον (72-68), έγραψαν τον επίλογο της μεγάλης νίκης για την Αρμάνι Μιλάνο!

Καλή εμφάνιση του Γιάννη Μπουρούση, με 14 πόντους (3/6 δίπ., 2/3 τρίπ., 2/4 β., 10 ριμπ., 1 κοψ., 3 ασίστ), σε 22′ συμμετοχής, ενώ ο Αντώνης Φώτσης, βρέθηκε σε άσχημη επιθετική βραδιά, αφού σε 18′, δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο πόντο (0/2 τρίπ., 2 ριμπ., 1 ασίστ). Κορυφαίος για τους γηπεδούχους, ο Αλεσάντρο Τζεντίλε, με 22 πόντους (7/11 δίπ., 2/5 τρίπ., 2/4 β., 6 ριμπ.), σε 33′ συμμετοχής. Για τους φιλοξενούμενους, ο Μπόμπι Μπράουν για άλλη μία φορά ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Λούκα Μπάνκι, με 24 πόντους (7/16 δίπ., 1/2 τρίπ., 7/11 β. 1 ριμπ., 3 ασίστ), σε 34′ συμμετοχής.