Με τρίποντη βόμβα από τον Τζέρι Τζόνσον στην εκπνοή του αγώνα, η Αστάνα, επιβλήθηκε της Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης με 78-75 για την VTB λίγκα. Η ομάδα του Ανδρέα Γλυνιαδάκη, ο οποίος δεν αγωνίστηκε, με αυτή τη νίκη έφτασε τις εννιά, μία θέση πίσω στην βαθμολογία από την Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης, σε 16 παιχνίδια. Μεγάλες μάχες αναμένονται τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές, που απομένουν, για το φινάλε της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος, με την Αστάνα να έχει μπει κι αυτή για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης στα πλέι οφ.

Για τους ηττημένους θετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ο οποίος σε 29 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 12 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ. Ο Έλληνας άσσος έκανε ένα καθοριστικό κλέψιμο στο τελευταίο λεπτό του αγώνα κι όταν το σκορ ήταν 75-75, όμως ο Ράιτ δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει στην επόμενη επίθεση της ομάδας του αστοχώντας σε λέι απ.