Τη βοήθεια της παράτασης χρειάστηκε η Καζέρτα, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Μπολόνια με 85-90 στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Καζέρτα πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα, έχοντας το προβάδισμα (ακόμα και με +13, 14′) στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Όμως η Μπολόνια κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στον αγώνα δύο λεπτά πριν το τέλος (71-69, 38′), με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 76-76 στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί, η Καζέρτα ήταν σαφώς ανώτερη κι έτσι έφτασε στη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Πέντε παίκτες των νικητών σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Τσιντσιαρίνι να είναι πρώτος σκόρερ με 25 πόντους και τον Αμορόζο να τον ακολουθεί με 20. Από τη Μπολόνια, ξεχώρισαν οι Μάτσολα και Γκάντι με 25 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 32-38, 57-60, 76-76, (85-90)