Με ένα μεγάλο παιχνίδι ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος! Η Λε Μαν επιβλήθηκε εκτός έδρας στην παράταση, της Ροάν, με 89-87.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν 23-20 ( περίοδο) για να πάρουν οι γηπεδούχοι το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με 44-39, χάρη στην αποτελεσματική τους άμυνα και τον επιθετικό οίστρο  του Κόλεμαν Κόλινς (17 πόντους, 8/12 δίποντα). Με τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά κυμάνθηκε στους 7-11 πόντους (70-59, περίοδο) και η Ροάν έδειχνε πως θα ‘καθάριζε” το παιχνίδι. Η Λε Μαν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με επιμέρους σκορ 23-12 στην περίοδο, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση 82-82!

Στο έξτρα 5λεπτο οι φιλοξενούμενοι με κορυφαίο τον Βίκτορ Κάθμπερτ (23 πόντους, 9/14 δίποντα), έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή (89-87), με μακρινό τρίποντο του Καλίντ Ελ Αμίν δευτερόλεπτα πριν την λήξη! Αυτή η νίκη τους φέρνει μόνους, στη θέση του βαθμολογικού πίνακα (12-6 σερί νικών), ενώ η Ροάν έπεσε στην 10η (8-10 σερί νικών).