Τη βοήθεια της παράτασης χρειάστηκε η Μπρίντιζι, προκειμένου να κάμψει την αντίσταση της Καντού με 100-103 (87-87 κ.α.) στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Στο μοναδικό ματς της ημέρας (31/10), η Μπρίντζι είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, όμως η Καντού με μια αντεπίθεση από το 28′ και μετά κατάφερε να προηγηθεί με +5 (81-76, 36′), ανατρέποντας πλήρως τα δεδομένα.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με 87-87 με δύο εύστοχες βολές του Κέντζι και θα μπορούσαν να φύγουν με το διπλό στην κανονική διάρκεια, εάν ο Ζερίνι ευστοχούσε στη μία από τις δύο βολές λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος (έκανε 0/2).  Στην παράταση η Μπρίντιζι κυριάρχησε πλήρως επί της Καντού κι έτσι έφτασε σε μια σπουδαία νίκη.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Κάντζι, ο οποίο έκανε double-double με 25 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ οι Κούρνο και Μπανκς προσέθεσαν από 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισαν οι Χέισλιπ και και Χάσμπρουκ σημειώνοντας από 22 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-44, 64-67, 87-87, 100-103