Μέγαλο παίχνιδι έγινε στην Τσεχία! Σε έναν αγώνα πραγματικό ντέρμπυ η Νίμπουργκ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Σεβίλλης στην παράταση με 91-82 και να πάρει την πρόκριση για τους “32” του θεσμού. Η κανονική διάρκεια έληξε με 76-76 καθώς το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και καμία ομάδα δεν κατόρθωσε να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας. Στην παράταση, ωστόσο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι από τους αντιπάλους τους και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπέρνς με 19 πόντους, ενω για τους Ισπανούς, οι 17 πόντοι του Τέιμς δεν ήταν αρκετοί.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 32-30, 50-56, 76-76, 91-82
Νίμπουργκ(Κεμζούρα): Μπέντα 16, Ράβιο 7(1), Χρούμπαν 1, Γουέλσκ 10, Χούσκα 6(2), Σίμονς 18(4), Μπάρτον 10, Μπένετ, Μπέρνς 19(1), Κρίζ, Στούντζ 4, Πομικάλεκ
Σεβίλλη(Ροθ): Μπίαρς 7, Τέιμς 17(4), Ουρτασούν 3(1), Ραντίσεβιτς 8(2), Πορζίνγκις 5(1), Γούντσαϊντ, Γκαλάρντο 11(2), Μπάλβιν 13, Ερνανγκόμεζ 6, Οριόλα 12(1), Ροντρίγκεθ

Στον έτερο σημερινό αγώνα, με την νίκη στις αποσκευές της έφυγε η Παρί από το Στρασβούργο καθώς νίκησε την ομόνυμη ομάδα με 71-75. Παρότι, οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στον αγώνα στο πρώτο μέρος στην συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν τον έλεγχο και έφτασαν, οντας ψυχρομότεροι στο τέλος, στην επικράτηση. Καλύτερος για τους Γάλλους ήταν ο Σίλμπ με 23 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τραορέ με 16.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 33-30, 53-58, 71-75
Στρασβούργο(Κολέ): Ντιότ 11(1), Λελούπ 8(1), Λακόμπ, Κάμπελ 10(1), Λαμπάνκα, Φοφανά 4, Τραορέ 16, Ζελαμπάλ, Ντόμπινς 9(1), Ντραγκίσεβιτς, Χάουαρντ 13
Παρί(Μπεγκνότ): Φόρντ 8, Ν”ντιογέ 4, Λαμπερί 10(1), Κοροσίν 2, Λάνγκ 3(1), Ονιάνγκ, Γκριν 5, Ζαν Μπατίστ Αντόλφ 4, Σανέ 13(3), Σίλμπ 23(4), Κρίστμας 3(1)