Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στη VTB League Χίμκι και Άβτοντορ, επικρατώντας των Μπίσονς και Τσόμσκι Μινσκ αντίστοιχα, ενώ εύκολο έργο είχετόσο η Ούνιξ Καζάν απέναντι στην αποδυναμωμένη Κράσνι, όσο και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κόντρα στην Νίμπουργκ.

H αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Top-16 της Euroleague δυσκολεύτηκε αρκετά στην έδρα της απέναντι στην Τσόμσκι Μινσκ, την οποία “λύγισε” τελικά στην παράταση με 88-94. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο ξεκίνημα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 21-30 και την ανάπαυλα του πρώτου μέρους να τους βρίσκει  στο +9(41-50). Στην επανέναρξη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν, στέλνοντας τελικά  το παιχνίδι στην παράταση(80-80), με επιμέρους σκορ στην τέταρτης περιόδου 18-10. Στο έξτρα πεντάλεπτο η Χίμκι σοβαρεύτηκε, φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με 88-94.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ταϊρίς Ράις με 18 πόντους και 10 ασίστ, με τον Βιάλτσεβ να προσθέτει άλλους 14 πόντους. Από πλευράς ηττημένων ο Τζάστιν Γκρέι είχε 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Άντονι Χίλιαρντ να τον ακολουθεί με 18 πόντους.

Με εντός έδρας νίκη συνέχισε η Άβτοντορ που επικράτησε των Μπίσονς με 85-75. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και κατάφεραν να προηγηθούν με 29-18, όμως οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν μειώνοντας σε 62-60 στο 30′. Το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε στην Άβτοντορ, η οποία με επιμέρους σκορ περιόδου 23-16 έφτασε στο τελικό 85-75.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τράβις Πίτερσον που πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Κάμπελ να τον ακολουθεί με 16. Από πλευράς ηττημένων, ο Τζάστιν Τζάκσον είχε 23 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Ζίνο να προσθέτει άλλους 17 πόντους.

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η Ούνιξ Καζάν επιβλήθηκε εντός έδρας της Κράσνι με  97-76. Οι γηπεδούχοι είχαν εξ’ αρχής τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, με την ανάπαυλα του πρώτου μέρους να βρίσκει το σκορ στο 60-42. Το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστική υπόθεση, με την Ούνιξ να διατηρεί διαφορά “ασφαλείας”, φτάνοντας στην επικράτηση με το τελικό 97-76

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κόλομ με 20 πόντους, με τον Λατάβιους Ουίλιαμς να τον ακολουθεί με 18 και τους Λάνγκφορντ, Μπάνιτς και Προνκρασόφ να προσθέτουν από 11. Από πλευράς ηττημένων, Κορσάκοβ και Βόιτιουκ σημείωσαν από 14 πόντους.

Στο τελευταίο χρονικά ματς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διέλυσε εκτός έδρας τη Νίμπουργκ με 66-86. Η “ομάδα του λαού” προηγήθηκε με 26-52 στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο παιχνίδι και στη συνέχεια έριξε ταχύτητα για να φτάσει στο 11-1.

Κορυφαίος για το συγκρότημα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ο Ντε Κολό με 22 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Χίγκινς με 17. Από τους ηττημένους, διασώθηκε ο Σαντ-Ρους με 18 πόντους.