Στη Βιλερμπάν κατέληξε ο πρώτος τίτλος της νέας σεζόν στη Γαλλία! Η ομάδα του Τόνι Πάρκερ επιβλήθηκε 75-71 της Λε Μαν και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Γαλλίας, ξεκινώντας με τους καλύτερους οιωνούς τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Η Λε Μαν ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 0-8 με το “καλημέρα”, όμως η Βιλερμπάν ισορρόπησε πλήρως το παιχνίδι μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (17-17, 10′), ενώ συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο, πήρε μια διαφορά 11 πόντων με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (39-28, 20′).

Στην επανάληψη, οι φιλεξοενούμενοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 13-30, πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με 52-58 στο 30′, διαφορά την οποία διατήρησαν ως και 7:30” πριν το τέλος. Σ’ εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, ισοφάρισαν σε 60-60 στα μισά της περιόδου και όντας εύστοχοι από τη γραμμή των βολών πήραν τη νίκη-τίτλο.

Ούτερ (17π.), Λανγκ (16π.) και Σι (12π.) ήταν οι πρωταγωνιστές των νικητών, ενώ από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν ο Χανλάν και ο Ουότσον με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα.