H Βιλερμπάν ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής στο γαλλικό πρωτάθλημα, καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας της Λιμόζ με 64-52, παραμένοντας μονη πρώτη στη βαθμολογία.

Με “όλπο” την πολύ καλή του άμυνα, αλλά και την κακή επιθετική μέρα των γηπεδούχων(7/32 δίπ.), οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και κατάφεαν να προηγηθούν με 11-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η Λιμόζ κατάφρε να βρει ρυθμό στην επίθεση στη 2η περίοδο, μειώνοντας έτσι σημαντικά τη διαφορά, με το σκορ στο ημίχρονο να κλείνει στο 31-33. Η συνέχεια όμως άνηκε στους φιλοξενούμενους και πάλι, με την συμπλήρωση 30 λεπτών στο αγώνα να τους βρίσκει στο +7(44-51). Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο η Βιλερμπάν “επιστράτευσε” και πάλι την δυνατή της άμυνα(δέχτηκε μόλις 8 πόντους), η οποία της χάρισε τελικά και τη νίκη με 54-62.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντέιβιντ Άντερσεν με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ για την Λιμόζ ο Σαφάρτζικ πέτυχε 17 πόντους(5/9 τριπ.)

Η Ρουέν κατάφερε να σημειώσει την “έκπληξη” της αγωνιστικής, επικρατώντας εντός έδρας της Στρασπούρ με 88-79. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα και βρέθηκαν στο +8(26-18) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν κάπως στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε και πάλι τη Ρουέν να προηγείται με 44-40. Η Στρασμπούρ ξεκίνησε ιδανικά στο δεύτερο μέρος και κατάφερε προσπεράσει με 52-56 στο 26′. Η συνέχεια όμως άνηκε στους γηπεδούχους ολοκληρωτικά. Η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο +5(67-62), με την αναμέτρηση να μετατρέπεται στη συνέχεια σε… παράσταση για ένα ρόλο στην τελευταία περίοδο και το σκορ να διαμορφώνεται σε 88-72 στο 37′. Το μόνο πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι ήταν να “συμμαζέψουν” κάπως τη διαφορά για το τελικό 88-79.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ρον Λιούις με 21 πόντους, με τον Κάιλ Ουίμς να πευχαίνει 24 από πλευράς ηττημένων.