Συνέχεια της 26ης αγωνιστικής στο τουρκικό πρωτάθλημα με την Γαλατάσαραϊ να είναι η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής, εναντίον της Φενέρμπαχτσε, με 66-53. Μόνη 1οι οι γηπεδούχοι στην βαθμολογία, με ρεκόρ 23-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι ακολουθούν στην θέση, με 21-5 ρεκόρ. Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής, η Καρσίγιακα πήρε εύκολα το “διπλό” στην έδρα της 10ης Αλίαγκα (9-17 ρεκόρ), “σκαρφαλώνοντας” στην θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ρεκόρ 20-6!

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, η Γαλατάσαραϊ βρισκόταν μπροστά στο σκορ, με την περίοδο να ολοκληρώνεται, 15-12. Στο 2ο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και με την Φενέρ να προσπαθεί να προηγηθεί… δίχως αποτέλεσμα (34-30 ημίχρονο).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, καταφέρνοντας να διευρύνουν τη διαφορά στους  7 πόντους (50-43 3η περίοδο), βάζοντας τις… βάσεις για τη νίκη στο ντέρμπι. Στο 4ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν τις λύσεις για να επανέλθουν στον αγώνα, με την Γαλατάσαραϊ να κατακτά μία εύκολη νίκη, με 66-53.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Εντόνγκ Μπόνιφεϊς με 14 πόντους (7/9 δίπ.), 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 27’ συμμετοχής. Καλοί επίσης, ο Αρόγιο με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Αρσλάν με 12 πόντους και 6 ασίστ.

Για την Φενέρ ξεχώρισε ο ΜακΚάλεμπ με 17 πόντους (4/8 δίπ., 1/4 τρίπ., 6/8 β.), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 33’ συμμετοχής.