Εύκολη νίκη εντός έδρας για την Όλντενμπουργκ απέναντι στην Τρίερ με 81-77. Οι γηπεδούχοι με αυτή τη νίκη έπιασαν στη δεύτερη θέση τη Μπάγερν με 18 νίκες, ενώ έχουν και 2 παιχνίδια λιγότερα από την ομάδα της Βαυαρίας. Η Τρίερ έμεινε στην 9η θέση με 13 νίκες σε 27 παιχνίδια κι εξακολουθεί να κυνηγάει την είσοδό της στα πλέι οφ του γερμανικού πρωταθλήματος.

Μοιρασμένα δεκάλεπτα είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος με την Τρίερ να προηγείται 23-22 στα πρώτα δέκα λεπτά και τους γηπεδούχους να κλείνουν το ημίχρονο στο +7 (44-37). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για έναν ρόλο με τη διαφορά να πηγαίνει στους 14 πόντους κι όλα να δείχνουν ότι η Όλντενμπουργκ θα έχει ένα πολύ εύκολο βράδυ.

Η Τρίερ εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο και μείωσε από τους 14 στους 3 (67-64), με το παιχνίδι να γίνεται ξανά ντέρμπι. Ο Σισόκο Βιτάλις ισοφάρισε σε 72-72 δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, με τον εξαιρετικό Τζόις να κάνει το 76-72 για την Όλντενμπουργκ με 4 σερί πόντους.

Ο Ζερμέν Μπάκνορ με δύο βολές έκανε το 76-74, ενώ με τον ίδιο τρόπο ο Τζένκινς έκανε το 78-74 20 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι κι εύστοχοι από την προσωπική γραμμή κι έφτασαν τελικώς στη νίκη.

Κορυφαίος παίκτης της Όλντενμπουργκ ήταν ο Τζόις με 18 πόντους και 7 ασσίστ, ενώ πολύ καλοί ήταν κι οι Τζέκινς (14π) και Τσαμπ (14π, 4ας). Καλή εμφάνιση για την Τρίερ τον Μπάρι Στιούαρτ με 13 πόντους σε 28 λεπτά αγώνα.