Την της νίκη σημείωσε η Ρόμα, με 74-68, εναντίον της Καντού για τα ημιτελικά του ιταλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του ομοσπονδιακού μας τεχνικού Αντρέα Τρινκιέρι, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο 1ο ημίχρονο, αλλά η Ρόμα με αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη (21-8 3η περίοδο), έφτασε τις δύο νίκες στη σειρά. Επόμενο παιχνίδι, στην έδρα της Καντού αυτή τη φορά, την Τετάρτη 29/05 στις 21:00.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το παιχνίδι για την Καντού, μπαίνοντας καλύτερα στο παρκέ και καταφέρνοντας να προηγηθεί, με 7 πόντους διαφορά (17-24 1η περίοδο). Στην περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν, δίχως αποτέλεσμα, για το 34-42 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη όμως, ήρθε η αντεπίθεση από τους παίκτες της Ρόμα, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 21-8 πέρασαν μπροστά, 55-50 ( περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο, ο αγώνας ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (62-62 37’). Οι γηπεδούχοι πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και με την βοήθεια του κόσμου τους, έφτασαν στη σημαντική νίκη, με 74-68.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Γκάνι Λαβάλ με 18 πόντους (6/8 δίπ.,6/8 β.), 7 ριμπάουντ και 4 κοψίματα σε 30’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Λουίτζι Ντατόμε με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Τζόρνταν Τέιλορ πρόσθεσε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για την Καντού ξεχώρισε, ο Πιέτρο Αραντόρι με 18 πόντους (4/9 δίπ., 2/3 τρίπ., 4/4 β.) και 5 ριμπάουντ σε 29’ συμμετοχής. Ο Νίκολας Ματσαρίνο πέτυχε 16 πόντους, έχοντας και 1 ασίστ.