Τα… χρειάστηκε η Μακάμπι Τελ Αβίβ στον σημερινό τελικό του League Cup, αφού για ένα ημίχρονο απέναντι στην Χάποελ Ιερουσαλήμ βρισκόταν πίσω στο σκορ με 7 πόντους (34-41), αλλά τελικά η ομάδα του Σοφοκλή Σχορτσανίτη (δεν αγωνίστηκε μαζί με τον Γκάι Πνίνι όπως και στον ημιτελικό) με αντεπίθεση διαρκείας στο 2ο ημίχρονο, πήρε τη νίκη και το κύπελλο, με 88-77.

Η Χάποελ ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση, μπαίνοντας από νωρίς στη θέση του οδηγού (11-4 στο 3ο λεπτό). Κατάφερε να κλείσει την 1η περίοδο προηγούμενη με 25-18, προβλήματίζοντας τον Ντέιβιντ Μπλατ, όπου είδε την ομάδα του να πηγαίνει με το -7 του ημιχρόνου στα αποδυτήρια (34-41).

Στην επανάληψη, η Μακάμπι βγήκε στο παρκέ πιο σοβαρή. Ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και με ένα επιμέρους σκορ 29-17 πέρασε μπροστά, με 63-58 (3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο η ομάδα του Έλληνα διεθνή συνέχισε το ίδιο καλά και δεν έδωσε το δικαίωμα στην Χάποελ να πλησιάσει στο σκορ, πανηγυρίζοντας έτσι τη νίκη και την κατάκτηση του κυπέλλου, με 11 πόντους διαφορά (88-77).

Πρώτος σκόρερ για την αντίπαλο του Παναθηναϊκού στον δ’ όμιλο της Ευρωλίγκας, ο Σίλβεν Λάντεσμπεργκ με 21 πόντους (6/8 δίπ., 1/2 τρίπ., 6/7 β.). Ακολούθησαν ο Ντέβιντ Σμιθ με 19 πόντους, ο Ρίκι Χίκμαν με 15 και ο Τζο Ινγκλς με 14 πόντους.