Την ευκαιρία να κατακτήσουν το κύπελλο Γαλλίας (18/02), θα έχουν οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος, αφού κέρδισαν, πριν από λίγο την Λε Μαν, με 70-60.

Σε όλο το παιχνίδι οι παίκτες της Γκραβελίν, βρίσκονταν μπροστά στο σκορ, ξεκινώντας εντυπωσιακά, με 18-9 στην περίοδο. Στην συνέχεια η Λε Μαν, κατάφερε να μειώσει, για το 38-34 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, οι τυπικά γηπεδούχοι, πάτησαν και πάλι το γκάζι και με 20-13 επιμέρους σκορ στην περίοδο (58-47), δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν στην τελική επικράτηση, με 70-60.

Για άλλο ένα παιχνίδι κορυφαίος για τους νικητές, ο Ντουάιτ Μπάικς, με 20 πόντους, ενώ ο Κένεντι Ουίνστον πρόσθεσε άλλους 9. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Πάολο Μπατίστα με 16, ενώ ο Μάρκο Κέσελ, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 6 πόντους.

Η Γκραβελίν, στον τελικό του Leaders Cup, θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης Παρί – Στρασμπούργκ, που θα πραγματοποιηθεί σήμερα, στις 21:30.