Τη Σιένα θα αντιμετωπίσει στον μεγάλο αυριανό τελικό του κυπέλλου Ιταλίας ο Ντούσαν Σάκοτα. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι κέρδισε πριν από λίγο τη Σάσαρι, με 85-78.

Οι “μονομάχοι” ήταν κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (16-18 η πρώτη περίοδος), με τις ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, δίχως αποτέλεσμα (38-38 ημίχρονο). Κορυφαίοι έως εκείνη την στιγμή, Μάρβις Θόρν και Ντρέικ Ντιένερ με 10 πόντους, αντίστοιχα, για τη Σάσαρι, ενώ για τη Σιένα ο Μπόμπι Μπράουν με 8 πόντους.

Στην επανάληψη ξεκίνησε καλύτερα η Σάσαρι, με τους περσινούς κατόχους του τίτλου να προβληματίζονται (56-52 η τρίτη περίοδος). Με σημαντικά τρίποντα του Χάκετ η Σιένα πέρασε μπροστά στο τελευταίο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να συντηρήσει μία διαφορά 5-7 πόντων έως το τέλος.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Χάκετ, με 19 πόντους (3/6 δίπ., 3/4 τρίπ., 4/4 β.) σε 30′ συμμετοχής, ενώ για τους ηττημένους μαγική εμφάνιση δίχως αντίκρισμα για τον Μάρβις Θόρν, με 29 πόντους (4/7 δίπ., 6/12 τρίπ., 3/3 β., 1 ασίστ) σε 38′ συμμετοχής!

Άλλος ένας μεγάλος τελικός, λοιπόν, αύριο (10/02) για τους αντιπάλους του Ολυμπιακού στο Top-16 της Ευρωλίγκα, απέναντι στη Βαρέζε.