Η Φενέρμπαχτσε κέρδισε με 82-72 την Καρσίγιακα και έτσι προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας, περιμένοντας πλέον να μάθει τον έτερο φιναλίστ της διοργάνωσης (Νταρουσάφακα/Μπάνβιτ).

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στο πρώτο ημίχρονο, με την Καρσίγιακα να έχει το προβάδισμα (39-36, 20′). Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε ήταν καταιγιστική. Με επιμέρους σκορ περιόδου 32-21 η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε τον έλεγχο του αγώνα και παρά τις προσπάθειες της Καρσίγιακα για ανατροπή, έφτασε στη νίκη-πρόκριση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντατόμε με 21 πόντους (5/8 τρίπ.), με τον Ντίξον να προσθέτει ακόμη 18. Παρά τους 22 πόντους και τις 11 ασίστ, ο πρώην παίκτης του ΚΑΟΔ, Τζόουνς, δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του.