Στο «TOP FOUR» του Κυπέλλου Γερμανίας προκρίθηκε η Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση, μετά την επικράτησή της με 58-71 επί της Λούντβιγκσμπουργκ. Αντίθετα, η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ (26/1) στο Last-32 του Eurocup, και κάτοχος του τροπαίου, Όλντενμπουργκ γνώρισε την ήττα-αποκλεισμό (80-68) από τους Σκαιλάινερς και έτσι δεν θα έχει την ευκαριία να υπερασπιστεί τον τίτλο.

Μόνο για ένα ημίχρονο δυσκολέυτηκε η Μπάμπεργκ (36-34, 20′). Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της (χαρακτηριστικοι οι 8 πόντοι που έβαλε η Λούντβιγκσμπουργκ στην 4η περίοδο) κι έφτασε εύκολα στη νίκη-πρόκριση στην τελική φάση του Κυπέλλου.

Μέλι (17π.), Μίλλερ (14π.) και Γουαναμέικερ (13π.) ήταν οι πρωταγωνιστές των νικητών, με τον Νίκο Ζήση να έχει 8 πόντους (2/6 δίπ., 1/3 τρίπ., 1/2β.), 4 ριμπάουντ, μία ασίστ και ισάριθμο κλέψιμο (4 λάθη) σε 17:10”.

Αντίθετα, η κάτοχος του τροπαίου, Όλντενμπουργκ, ηττήθηκε από τους Σκάιλαινερς με 80-68 στη Φρανκφούρτη. Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη στο πρώτο ημίχρονο, όμως το τρίτο δεκάλεπτο (23-13 επιμέρους σκορ) αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα.

Έτσι, συμπληρώθηκε το “καρέ” της τελικής φάσης του Κυπέλλου Γερμανίας (20-21/2), με τις Άλμπα Βερολίνου και Μπάγερν Μονάχου να βρίσκονται ήδη εκει.