Με δύο βολές στο τέλος, η Μπάγερν Μονάχου έκαμψε την αντίσταση των Σκαϊλάινερς Φρανκφούρτης με 78-76 για την 26η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 29-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως βρέθηκαν ακόμα και στο -13 (51-64) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Έτσι, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με την Μπάγερν να φτάνει τελικά στη νίκη, χάρη σε μια εκπληκτική αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η οποία ολοκληρώθηκε με δύο εύστοχες βολές του Αντόν Γκαβέλ 8” πριν το τέλος.

Τέιλορ (18π.), Τσικόκο (16π.) και Γκαβέλ (13π.) πρωταγωνίστησαν για τους νικητές, ενώ από τους ηττημένους πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρόμπερτσον με 20 πόντους.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος: