Με εύκολες νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους στην 28η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος η Μπάγερν Μονάχου και η Άλμπα Βερολίνου. Την “πάτησε” η Μπάμπεργκ!

Οι “Βαυαροί” χωρίς να συναντήσουν αντίσταση σε κανένα σημείο του αγώνα επικράτησαν της Μερλίνς με 110-76. Πολυτιμότερος για τους νικητές ήταν ο Μπράιαντ με 19 πόντους.

Αντίστοιχα, η προσεχής αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο ΤΟΡ-16 μπορεί να χρειάστηκε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο αλλά έκαμψε την αντίσταση της Βόννης με 90-78. Ο Ραντόσεβιτς ξεχώρισε για την ομάδα του Βερολίνου με 18 πόντους.

Αντίθετα την μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής έκανε η Λούντβιγκσμπουργκ που υποχρέωσε σε ήττα – σοκ την πρωτοπόρο Μπάμπεργκ με 83-73!
Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ όμως, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα το οποίο δεν έχασαν μέχρι το τέλος, με αποτελέσμα η πρώτη ομάδα της βαθμολογίας να υποστεί μια ανέλπιστη ήττα.