Η Όλντενμπουργκ κέρδισε εύκολα την Τρίερ με 81-75 εντός έδρας και σημείωσε έτσι την 3η της σερί νίκη (έχει ένα παιχνίδι λιγότερο) στο γερμανικό πρωτάθλημα. Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς η Τούμπιγκεν με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο (27-15 επιμέρους σκορ) πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς, απέναντι στην Μιτελντόιτσερ, με 77-69 και κορυφαίο της παίκτη τον Άλεξ Χάρις (18π., 5 ριμπ., 3 ασ.).

Οι περσινοί φιναλίστ του γερμανικού πρωταθλήματος ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση με την Τρίερ και κατάφεραν να προηγηθούν με 9 πόντους στο τέλος της 1η περιόδου (27-18). Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, για το 47-36 υπέρ των γηπεδούχων. Στην επανάληψη, η διαφορά διευρύνθηκε για την Όλντενμπουργκ (63-50 3η περίοδος), ενώ στο 4ο δεκάλεπτο οι παίκτες των γηπεδούχων… χαλάρωσαν και έδωσαν τη δυνατότητα στους παίκτες της Τρίερ να μειώσουν λίγο τη διαφορά, για το 81-75.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Χούλιους Τζέκινς με 21 πόντους (6/6 δίπ., 1/4 τρίπ., 6/6 β.), 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 29’ συμμετοχής. Καλός και ο Αντρέα Κροσαριόλ με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Για την Τρίερ εκπληκτική εμφάνιση έκανε ο Τρέβον Χιούτζες με 30 πόντους (6/13 δίπ., 3/6 τρίπ., 9/14 β.), 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 32’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Βίταλις Χικόκο, ο οποίος πραγματοποίησε νταμπλ – νταμπλ, με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ.