Με φόρα από το Τσάμπιονς Λιγκ και την πρόκριση επί του ΠΑΟΚ κατέβηκε η Τενερίφη στον αγώνα με την Εστουδιάντες την οποία κέρδισε με 63-82 και παραμένει στην κορυφή της ACB.

Η ομάδα του Τσους Βιντορέτα δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στην Εστουδιάντες και έχοντας σε εκπληκτική βραδιά τόσο τον Ταρίκ Κίρκσεϊ με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ όσο και τον Φραν Βάσκεθ με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ έκαμψε με σχετική άνεση την αντίσταση της Εστουδιάντες. Για τους γηπεδούχους μόνο ο Τζάκσον άντεξε στην πίεση των πρωτοπόρων, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:

13-18, 27-35, 48-55, 63-82

Με σχετική άνεση επιβλήθηκε και η Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη, η οποία κέρδισε την Ανδόρα με 74-51 με τον Φακούντο Καμπάτσο να κάνει ότι θέλει μέσα σε 28′ λεπτά πετυχαίνοντας 15 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ. Συνοδοιπόρος στην εμφάνιση που οδήγησε στη νίκη ήταν ο Χοσέ Άνχελ Αντέλο που πρόσθεσε άλλους 15 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

24-10, 44-24, 57-41, 74-51

Την έκπληξη έκανε η Μανρέσα στον 3ο αγώνα της ημέρας στην ACB, κερδίζοντας την κουρασμένη Μπασκόνια με 87-82 και η ομάδα του Σίτο Αλόνσο έχασε έδαφος στη μάχη που δίνει φέτος στο πρωτάθλημα. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πέρε Τόμας, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ από την πλευρά των Βάσκων ο Σενγκέλια πέτυχε 12 πόντους μαζεύοντας 2 ριμπάουντ ενώ έδωσε και 2 ασίστ.

12-16, 40-30, 70-53, 87-82

Στον τέταρτο αγώνα που ξεκίνησε στις 13:30 για το ισπανικό πρωτάθλημα η Μάλαγα πήρε τη νίκη κόντρα στην Χοβεντούτ, με την ομάδα του Χουάν Πλάθα να δυσκολεύεται αρκετά για να πάρει τη νίκη και στο τελευταίο δεκάλεπτο θα μπορούσε να χάσει τον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν το σκορ στο 12-22 στην 4η περίοδο. Ο Κάιλ Φογκ έσωσε τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας 12 πόντους, ενώ από πλευρά των ηττημένων ο Βιντάλ πρόσθεσε 15 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ, χωρίς όμως να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

19-13, 31-36, 65-52. 77-74

Στο τελευταίο παιχνίδι των 13:30 η Γκραν Κανάρια πήρε μία εύκολη νίκη εκτός έδρας κόντρα στην Ρεάλ Μπέτις με 70-89, βυθίζοντας στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα τους γηπεδούχους.