Για ένα ημίχρονο άντεξε η Λαγκούν Άρο στην έδρα της Βαλένθια, χάνοντας τελικά με 93-65 για την 30η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Το καταστροφικό 3ο δεκάλεπτο (26-7 επιμέρους σκορ) ήταν η αιτία της ήττας για τους φιλοξενούμενους (προτελευταίοι με ρεκόρ 8-22), που βλέπουν το… όνειρο της παραμονής να απομακρύνεται για τα καλά. Στην θέση (ρεκόρ 19-11) προσωρινά η Βαλένθια, ισόβαθμη με την Μπαρτσελόνα.

Καλύτερο ξεκίνημα από τους γηπεδούχους, που κατάφεραν να προηγηθούν, με 25-18 στο τέλος της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο, με ένα σερί 7-0 η Λαγκούν Άρο ισοφάρισε τον αγώνα 25-25 στο 13’. Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τη Βαλένθια να πηγαίνει τελικά έως την ανάπαυλα, με +5 (44-39 ημίχρονο).

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι… δεν μπήκαν στο παρκέ, με την Βαλένθια να κάνει ότι θέλει και με 26-7 επιμέρους σκορ, να εκτοξεύουν την διαφορά στους 24 πόντους (70-46 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο, η Βαλένθια δεν συνάντησε καμία αντίσταση από τους φιλοξενούμενους, παίρνοντας τελικά μία εύκολη και μεγάλη νίκη (93-65)!

Ο Μανώλης Παπαμακάριος είχε 7 πόντους (2/2 τρίπ., 1/2 β.), 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 28’ συμμετοχής, ενώ πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν, Ιβάν Πάουνιτς με 12 πόντους (2/6 δίπ., 2/3 τρίπ., 2/2 β.) σε 26’.

Για τους νικητές, μεγάλο παιχνίδι από τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 22 πόντους (6/10 δίπ., 2/3 τρίπ., 4/6 β.), 8 ριμπάουντ 1 ασίστ σε 30’ συμμετοχής. Πολύ καλός και ο Τζάστιν Ντόελμαν, με 16 πόντους (5/7 δίπ., 1/1 τρίπ., 3/3 β.) και 7 ριμπάουντ σε 29’.