Δεν τα κατάφερε σήμερα η Ελίν Εντιρνέ απέναντι στην Τόφας και υπέστη βαριά ήττα, με 91-71, για τα προκριματικά του κυπέλλου Τουρκίας. Ο Χρήστος Ταπούτος (3π., 1 ριμπ.) δεν κατάφερε να βοηθήσει στον σημερινό αγώνα την ομάδα του, η οποία κατέρρευσε στο 4ο δεκάλεπτο.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Ελίν, η οποία προηγήθηκε στο τέλος της 1η περιόδου με 5 πόντους (24-29). Στην 2η περίοδο όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 15’ σε 39-39 και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι, με 51-46. Στην επανάληψη, η ομάδα του Ταπούτου προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, δίχως όμως αποτέλεσμα (70-66 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο υπήρχε μια ομάδα στο παρκέ, η Τόφας. Αρχικά, με ένα σερί 10-0 έκανε το 70-66 σε 80-66 στο 35ο λεπτό και με επιμέρους σκορ 21-5, έφτασε στην εύκολη επικράτηση με 20 πόντους διαφορά (91-71).

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ο Ροκ Στίπτσεβιτς με 19 πόντους (3/4 δίπ., 3/5 τρίπ., 4/5 β.), 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 31’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Μάρκους Έντουαρντ Ντένμον με 17 πόντους και ο Ελόνου πραγματοποιώντας νταμπλ – νταμπλ, με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Χρήστος Ταπούτος για την Ελίν είχε ένα εύστοχο τρίποντο, 0.2 δίποντα, 0/2 βολές και 1 ριμπάουντ σε 11’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους για ακόμη ένα αγώνα, ο Ντάριους Ουάσινγκτον, με 20 πόντους (2/6 δίπ., 2/8 τρίπ., 10/12 β.), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 29’ συμμετοχής. Πολύ καλός και ο Γκιουνέι με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ.