Δεν τα κατάφερε η ομάδα του ομοσπονδιακού μας τεχνικού Αντρέα Τρινκιέρι, χάνοντας εύκολα, 89-70 από την Ρόμα εκτός έδρας στον 5ο και τελευταίο ημιτελικό (3-2) του ιταλικού πρωταθλήματος. Έτσι η Καντού, ολοκληρώνει την καλή παρουσία της στα πλέι οφ, εν αντιθέση με την θέση που είχε στην κανονική διάρκεια της σεζόν. Η Ρόμα, ήταν κυρίαρχη του 5ου παιχνιδιού και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη, με +19 πόντους. Περιμένει μέχρι αύριο (07/06), για να μάθει τον αντίπαλο της (Βαρέζε – Σιένα 3-3) στο μεγάλο τελικό του ιταλικού πρωταθλήματος.

Στο τέλος της 1ης περιόδου, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έμεινε κοντά στο σκορ, για το 18-16 υπέρ των γηπεδούχων. Στην περίοδο, η Ρόμα πάτησε το πόδι στο… γκάζι και με επιμέρους σκορ, 24-16, κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά, για το 42-32 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά, σε 61-53 ( περίοδο), για να φτάσουν άνετα στην τελική επικράτηση (89-70), πραγματοποιώντας 28-17 επιμέρους σκορ στο 4ο δεκάλεπτο.

Για την Ρόμα πρώτος σκόρερ ήταν, ο Τέιλορ Τζόρνταν με 18 πόντους (6/9 δίπ., 2/3 τρίπ., 0/1 β.) και 5 ασίστ σε 28’ συμμετοχής. Ακολούθησε, ο Φιλ Γκος με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Γκάνι Λαβάλ πραγματοποίησε νταμπλ-νταμπλ, με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε, Πιέτρο Αραντόρι με 20 πόντους (10/13 δίπ., 0/4 τρίπ.), 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 33’ συμμετοχής. Καλός και ο Τζόι Ράγκλαντ με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ.