Ακόμα μία γκέλα για την Σιένα στο ιταλικό πρωτάθλημα, λίγες μόλις ημέρες πριν τον καθοριστικό αγώνα για την Ευρωλίγκα απέναντι στον Ολυμπιακό. Οι πρωταθλητές Ιταλίας ηττήθηκαν εντός έδρας από την Ρόμα με 94-70 καταρρέοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Με αυτή την ήττα η Σιένα έπεσε στην πέμπτη θέση, εκεί όπου ισοβαθμεί με ρεκόρ 14-8 με τις Καντού και Μιλάνο.

Η Ρόμα με την πολύ μεγάλη νίκη που πέτυχε βρίσκεται μόνη στην τέταρτη θέση με 15 νίκες σε 22 αγώνες. Κορυφαίος για τους νικητές ο Τέιλορ με 21 πόντους και 4/4 τρίποντα σε 33 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλός κι ο Ντατόμε με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ για την Σιένα ο Μπόμπι Μπράουν σημείωσε 15 πόντους.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς σπουδαία νίκη πήρε η Καζέρτα εκτός έδρας απέναντι στην Βίρτους Μπολόνια με 72-70. Οι φιλοξενούμενοι με αυτή τη νίκη εφτασαν τις 9 νίκες ξεφεύγοντας ακόμα περισσότερο από την ζώνη του υποβιβασμού. Σε μπλεξίματα πλέον οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έμειναν στις 7 νίκες, και το εξ αναβολής παιχνίδι με την Αβελίνο αποκτάει χαρακτήρα τελικού.

Tα αποτελέσματα
Σιένα – Ρόμα 70-94
Βίρτους Μπολόνια – Καζέρτα 70-72

Αναλυτικά η βαθμολογία μετά από 22 αγωνιστικές:
Βαρέζε 18-4, Σάσαρι 17-5, Ρόμα 15-7, Σιένα 14-8,  Καντού 14-8, Αρμάνι Μιλάνο 14-8, Ρέτζιο Εμίλια 13-9, Βενέτσια 11-11, Μπρίντιζι 10-12, Καζέρτα 9-13, Κρεμόνα 8-14, Βίρτους Μπολόνια 7-14*, Μοντεγκρανάρο 7-15, Αβελίνο7-14*, Σκαβολίνι 6-16, Μπιέλα 5-17.