Αρνητικό είναι το ξεκίνημα για τη Μούρθια, η οποία γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα Ισπανίας, με 84-64 από τη Σαραγόσα. Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη, ήταν ανταγωνιστική για 30 λεπτά, με το σκορ να βρίσκεται στο 61-55 υπέρ των γηπεδούχων, αλλά η τέταρτη περίοδος θα ήταν καταστροφική. Ένα ολικό «μπλακ-άουτ», θα απέφερε για τη Σαραγόσα επιμέρους σκορ 19-2 στα πρώτα οκτώ λεπτά, με αποτέλεσμα να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της. Στο τέλος, οι παίκτες του Χοακίν Ρουίς χαλάρωσαν με τους φιλοξενούμενους απλώς να μειώνουν τη διαφορά του τελικού σκορ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σάστρε με 17 πόντους, για να ακολουθήσει ο Χενκ Νορέλ με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ. Την «πολυφωνία» τους ενίσχυσε ο Μπέγιας με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και τρεις ασίστ, με τον Ντρέικ Ντάινερ να προσθέτει άλλους 10 πόντους. Ο Φακούντο Καμπάτσο προσπάθησε να σώσει… ό,τι μπορούσε για τη Μούρθια με 14 πόντους και 4/8 τρίποντα, ενώ ο Ρόχας πέτυχε άλλους 12. «Διψήφιος» ήταν και ο Αντέλο με 11 πόντους και έξι ριμπάουντ.