Μακριά από τον καλό της εαυτό έμεινε η Σιένα που έχασε εκτός έδρας από την Μπρίντιζι (94-84), στο τελευταίο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος! Πολύ δυνατό ξεκίνημα από τους γηπεδούχους στην πρώτη περίοδο (24-19), αιφνιδιάζοντας την ομάδα του Λούκα Μπάνκι. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν τις λύσεις στην καλή άμυνα της Μπρίντιζι, κλείνοντας το ημίχρονο στο -3 (40-37).

Στην επανάληψη με τον εκπληκτικό Μπράουν (MVP Ιανουαρίου στην Ευρωλίγκα), η Σιένα πέρασε στην αντεπίθεση και με επιμέρους 19-25 στο τέλος της τρίτης περιόδου, πέρασε μπροστά 59-62.

Όλα έδειχναν πως η νίκη θα κριθεί στα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν διαφορετική άποψη, και έχοντας τον Αντιγουέιν Ρόμπινσον (23 πόντους, 10/18 δίπ., 3/4β., 8ριμπ.) και τον Τζόναθαν Γκίμπσον (21 πόντους, 4/10δίπ., 3/7τρίπ., 4ριμπ.) σε φανταστική ημέρα έφτασαν στην εύκολη επικράτηση επί… των αήττητων Ευρωπαίων!

Η Σιένα βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 16 πόντους στο 38’ (87-71). Για άλλο ένα παιχνίδι κορυφαίος ο Μπόμπι Μπράουν με 27 πόντους (3/5δίπ., 5/12τρίπ., 6/7β., 1ριμπ., 3 ασίστ) σε 35’ συμμετοχής.

Με αυτή την ήττα ( στο πρωτάθλημα) οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν της Σάσαρι στην 3η θέση, ενώ η Μπρίντιζι ανέβηκε στην .

Η βαθμολογία: Βαρέζε 30, Σάσαρι 28, Σιένα 24, Ρόμα 24,Καντού 22, Αρμάνι Μιλάνο 20, Βενέτσια 18, Μπρίντιζι 18, Ρέτζιο Εμίλια 16, Καζέρτα 16, Βίρτους Μπολόνια 12, Κρεμόνα 12, Μοντεγκρανάρο 10, Σκαβολίνι 8, Αβελίνο 8, Μπιέλα 6.