Η Γαλατάσαραϊ έχασε εκτός έδρας με 77-69 από την Αλιάγκα για την τρίτη αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος. Αυτή είναι η πρώτη ήττα για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, μετά τις δύο νίκες με Μπεσίκτας και Ανατολού Εφές, ενώ για τους γηπεδούχους το πρώτο θετικό αποτέλεσμα της χρονιάς! Οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα φάνηκε να επηρεάζονται από την προχθεσινή (24/10) επικράτηση των “ερυθρόλευκων” στην Τουρκία και την απουσία του Νέιθαν Τζαουάι (ο οποίος νοσηλεύεται εκτός κινδύνου), ενώ ήταν πολύ άστοχοι πίσω από τα 6.75μ. (6/28τρίπ.) και υπέπεσαν σε 18 λάθηι!

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκεια του (18-17 1η περίοδος, 32-33 ημίχρονο), με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να δείχνουν ικανές για τη νίκη (51-53 3η περίοδος). Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η “Γαλατά”… εγκλωβίστηκε στην άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 26-16, σημειώνοντας την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με 77-69!

Πρώτος σκόρερ για την Αλιάγκα ο Σεν Τζέιμς Μάρσαλ με 17 πόντους (6/12 δίπ., 1/2 τρίπ. 2/3 β.), 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 32’ συμμετοχής. Καλός και ο Μαρσέλους Σομ με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για την Γαλατάσαραϊ ξεχώρισε ο Ερσίν Νταγκλί, ο οποίος πραγματοποίησε νταμπλ-νταμπλ με 16 πόντους (7/10 δίπ., 0/1 τρίπ., 2/3 β.) και 10 ριμπάουντ σε 35’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Φουρκάν Αλντεμίρ με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.