Την πρώτη της νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Νανσί και μάλιστα κόντρα στη Λιμόζ, την οποία νίκησε με 58-54 στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής.

Η Λιμόζ πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα, όμως η Νανσί ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και προηγήθηκε με 31-29 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους φτάνοντας ακόμα και στο +10 (43-33) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι “Λιμουζό” πάλεψαν για την ανατροπή μειώνοντας στο καλάθι (56-54) 1:30” πριν το φινάλε του αγώνα, όμως δεν τα κατάφεραν. Έτσι, η Νανσί έσπασε το ρόδι μετά από επτά αγωνιστικές στο γαλλικό πρωτάθλημα, φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπενζαμίν Σενέ (φωτο) με 17 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά οι 18 πόντοι του Αλί Τραορέ δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την τρίτη ήττα της Λιμόζ στη γαλλική λίγκα (4-3 ρεκόρ) και δεύτερι σερί σε όλες τις διοργανώσεις (κόντρα στον Ολυμπιακό με 79-45 εκτός έδρας).