Ο Άρης, που είχε εξ αρχής δύσκολο έργο, δεν τα κατάφερε απέναντι στην Μονακό και ηττήθηκε με 80-66, παίρνοντας την τέταρτη θέση στον πρώτο όμιλο, που του δίνει την ευκαιρία να παίξει στην φάση των “16” μέσω νοκάουτ αγώνων. Οι Θεσσαλονικείς πλήρωσαν τα 23 (!) λάθη τους και παρά την καλή εμφάνιση για 30 λεπτά δεν άντεξαν. Αξίζει να τονίσουμε πως ο Άρης είχε την συμπαράσταση μερικών δεκάδων φίλων του που με έδωσαν άλλο χρώμα στον αγώνα με την φωνή τους.

Για τους φιλοξενούμενους ο Ζάρας ήταν ο καλύτερος με 15 πόντους ενώ 11 πρόσθεσε ο Τσαϊρέλης. Για τους νικητές ξεχώρισαν Γκλάντιρ και Μποστ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Το φιλμ του αγώνα

Ο Ζβέζνταν Μίτροβιτς επέλεξε τους Ράιτ, Οουτάρα, Σούλερ, ΚάνερΜέντλεϊ και Φοφανά στην πεντάδα των Γάλλων ενώ ο Δημήτρης Πρίφτης τους Κάμινγκς, Τζένκινς, Ξανθόπουλο, Ντραγκίσεβιτς και Καββαδά.

Το ματς ξεκίνησε με τρίποντο του Κάμινγκς για το 0-3 του Άρη με τη Μονακό να προσπερνάει με τέσσερις σερί πόντους του Κάνερ-Μέντλεϊ. Το προβάδισμα εναλλάσονταν με τον Καββαδά να ευστοχεί για το 6-9 στο 3’. Πέρασαν 2 λεπτά για να σκοράρει και πάλι ο Άρης με τον Ζάρα να ισοφαρίζει με γκολ φάουλ (12-12). Άλλοι δύο πόντοι για τον σούτινγκ γκαρντ των φιλοξενούμενων για το 12-14 υπέρ του Άρη. Ο Κάμινκγς πήρε το πέμπτο ομαδικό φάουλ των Γάλλων και με 2/2 βολές έκανε το 14-16 με τρεισίμι λεπτά για το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Μποστ με τρίποντο απάντησε (15-16). Η άμυνα της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη ανάγκαζε την Μονακό να επιλέγει μακρινά σουτ και ο Άρης έβρισκε ανοικτό γήπεδο στον αιφνιδιασμό με τον Τζάκσον να σκοράρει με φόλοου, ύστερα από άστοχο λέι απ του Κάμινγκ (16-20). Ο Ζάρας ευστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Μποστ στην τελευταία επίθεση με ωραία προσπάθεια έκανε το 18-23 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Τσαϊρέλης έστειλε τον Άρη στο +8 (18-26), σε μια φάση που ο Κάμινγκς έπεσε στο παρκέ, ύστερα από επαφή με τον Μποστ και φάνηκε να ζαλίζεται.

cummings traumatismos monaco

Μετά από λίγο σηκώθηκε και αποχώρησε για τα αποδυτήρια. Η Μονακό πλησίασε στους 2 με τον Γκλάντιρ (24-26) και ο κόουτς Πρίφτης ήταν σαφώς εκνευρισμένος με τα 10 λάθη που είχε ήδη η ομάδα του (έναντι 5 της Μονακό). Παρόλα αυτά τα 4/4 τρίποντα μέχρι εκείνη την στιγμή του έδιναν μικρό προβάδισμα (26-31). Στην συνέχεια ο Καββαδάς με 4 προσωπικούς πόντους ανέβασε την διαφορά στους 9 (26-35) αλλά ο Ράιτ είχε τις απαντήσεις για το 30-35, την στιγμή που ο Κάμιγκς επέστρεφε στον πάγκο του Άρη, έχοντας πάγο κάτω από το αριστερό του μάτι, που είχε πρηστεί αρκετά. Ο Φοφανά με κάρφωμα έφερε στον πόντο την Μονακό (34-35) και ο Δημήτρης Πρίφτης κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ, βλέποντας το +9 του Άρη να εξανεμίζεται. Οι Γάλλοι συνέχιζαν να σκοράρουν με την ελληνική ομάδα να έχει τρεις συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις. Με σερί 12-1 η Μονακό προσπέρασε για το 38-37 του ημιχρόνου.

Μπλακ άουτ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου για τον Άρη που είχε αρνητική πρωτιά στα λάθη με 12 έναντι 7 της Μονακό αλλά υπερτερούσε στα ριμπάουντ με 24 έναντι 18 των Γάλλων αλλά και στις ασίστ έχοντας 9 τελικές πάσες και η Μονακό 4. Μποστ με 11 και Ζάρας με 10 οι πρώτοι σκόρερ της αναμέτρησης στα πρώτα 20 λεπτά.

Με τρίποντο του Κάμινγκς ο Άρης μπήκε και πάλι σε θέση οδηγού (38-40) ενώ έπειτα ο Καββάδας κόπηκε από τον Σι σε προσπάθεια για κάρφωμα. Ακολούθησε νέο σερί για τους Μονεγάσκους, 9-0 αυτή την φορά, με 7 πόντους του Γκλάντιρ για το 47-40. Ο Ντραγκίσεβιτς μείωσε προσωρινά αλλά με τους Ντέιβις και ΚάνερΜέντλεϊ η Μονακό έκανε το 51-42. Γρήγορο 5-0 για τον Άρη με Ζάρα και Τζάσκον για το 51-47 στο 26’. Οι Γάλλοι έφτασαν στο +11 (60-49) με 2’ και 20’’ και τους Θεσσαλονικείς να έχουν πετύχει μόλις 2 πόντους από βολές του Μούρτου. Ωστόσο ο Τσαϊρέλης έριξε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με τέσσερις συνεχόμενους πόντους (60-53). Με μια βολή του Κάμινγκς η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 60-54.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Μποστ για το 63-54 της Μονακό και τον κορυφαίο απόψε του Άρη, Ζάρα να κάνει το 63-56. Εκ νέου τρίποντο για τους Γάλλους με τον Οουτάρα για το +10 (66-56). Ο Σούλερ έγραψε το 68-56 για την μεγαλύτερη διαφορά της Μονακό. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο (22) και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύονταν. Το σκορ στο 35’ ήταν 73-58 με τον Άρη να μην φαινόταν ικανός να πλησιάσει για να διεκδικήσει ξανά την νίκη. Τελικό σκορ 80-66 με την Μονακό να προκρίνεται απευθείας στην επόμενη φάση και τον Άρη να περνάει ως τέταρτος.

Δεκάλεπτα: 18-23, 38-37, 60-54, 80-66.

Μονακό (Μίτροβιτς): Ντέιβις 5, Μποστ 14(2), Ράιτ 10, Σι, 2 Γκλάντιρ 15(1), Ριγκό 2, Φοφανά 2, Κάνερ-Μέντλεϊ 9, Σούλερ 8, Οουτάρα 15 (3).

Άρης (Πρίφτης): Τζάκσον 6, Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 11(2), Τζένκινς 7(1), Κάμινγκς 11(2), Ζάρας 15(2), Μούρτος 2, Καββαδάς 10, Ντραγκίσεβιτς 2.