Εντυπωσιακή εμφάνιση για τον Χρήστο Ταπούτο (20 π., 4 ριμπ.)… δίχως όμως αντίκρισμα, αφού η Ολίν Εντιρνέ ηττήθηκε στην έδρα της, με 83-67, από την Φενέρμπαχτσε για την 30η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος. Δεύτεροι θέση με ρεκόρ 24-6 για τους φιλοξενούμενοι, ενώ οι γηπεδούχοι έχουν άλλο ένα παιχνίδι να δώσουν και βρίσκονται στην 14η θέση με 8-21 ρεκόρ.

Πολύ καλό ξεκίνημα για την Φενέρμπαχτσε, βάζοντας γρήγορα τις βάσεις για την εκτός έδρας επικράτηση (12-21 1η περίοδος). Στο 2ο δεκάλεπτο, η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε, διευρύνοντας κι άλλο το προβάδισμα τους, για το +23  (20-43 ημίχρονο)! Στην επανάληψη, οι παίκτες της Ολίν Εντιρνέ, προσπάθησαν να πλησιάσουν λίγο στο σκορ (45-64 3η περίοδο), με την Φενέρ όμως να κρατά τη διαφορά και να φτάνει στη εύκολη νίκη με 83-67.

Ο Χρήστος Ταπούτος ήταν ο καλύτερος παίκτης και πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους, έχοντας 20 πόντους (4/7 δίπ., 3/6 τρίπ., 3/3 β.) και 4 ριμπάουντ σε 21’ συμμετοχής. Καλός και ο Αλεξάντροφ Βιντένοφ, με 13 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Για τους νικητές, ο ΜακΚάλεμπ είχε 18 πόντους (7/11 δίπ., 0/1 τρίπ., 4/6 β.), 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 26’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ.