Η Λουκόιλ Ακαντέμικ έχασε εντός έδρας με 70-61 από την Ιγκοκέα, για την δεύτερη ημέρα της 4ης αγωνιστικής στο Eurocup. Η ομάδα του Δημήτρη Βεργίνη (9π., 3ριμπ., 2 ασ.) δεν τα κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να γευτεί τη χαρά της νίκης στο θεσμό, αφού μετρά 4 συνεχόμενες ήττες στον Ε’ όμιλο, ενώ η Ιγκοκέα από την άλλη πραγματοποίησε την πρώτη της νίκη μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες.

Οι δυο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με σκοπό την πρώτη τους νίκη. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν λίγο καλύτερα (16-19 1η περίοδος), ενώ το ημίχρονο τους βρήκε στο +2, για το 34-36. Στην επανάληψη η Λουκόιλ προσπάθησε να προσπεράσει και να αποκτήσει το πλεονέκτημα για τη πολυπόθητη νίκη, δίχως όμως να τα καταφέρει (52-55 3η περίοδος). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ιγκοκέα ανέβασαν την απόδοση τους την κατάλληλη στιγμή και με επιμέρους σκορ 9-15, έφτασαν στην τελική επικράτηση με 70-61.

Ο Δημήτρης Βεργίνης βοήθησε την ομάδα του με 9 πόντους (4/5 δίπ., 0/5 τρίπ., 1/2 β.). Ακόμα μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκανε 2 κλεψίματα και μοίρασε 2 ασίστ. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ο Φίλιπ Βιντένοφ με 14 πόντους (5/9 δίπ., 1/4 τρίπ., 1/1 β.), 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Για την Ιγκοκέα πολύ καλή εμφάνιση από τον Ούρος Νίκολιτς, ο οποίος πραγματοποίησε με 19 πόντους (7/11 δίπ., 5/6 β.) και 10 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Σεργκέριο Γκίπσον με 11 και 2 ριμπάουντ.

Ήττα στο τέλος για Ιτούδη

Η Μπάνβιτ ηττήθηκε εκτός έδρας από την Μακάμπι Χάιφα με 72-69, διπλασιάζοντας τα αρνητικά αποτελέσματα στον Ζ΄όμιλο του Eurocup. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν μπροστά στο σκορ έως και το 3ο δεκάλεπτο αλλά στο τέλος… υπέκυψε στους Ισραηλινούς, οι οποίοι πήραν τη 3η νίκη τους.

Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης συμβάδιζαν στο σκορ (17-18 1η περίοδος), με την τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα στο τέλος του 2ου δεκαλέπτου, για το 37-35. Στην επανάληψη, η ομάδα του Έλληνα τεχνικού πέρασε στην αντεπίθεση και κατάφερε να περιορίσει τους γηπεδούχους περνώντας μπροστά στο σκορ με 53-58. Εκεί που όλα πήγαιναν καλά για την Μπάνβιτ και έδειχνε ικανή για το διπλό, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την… τελευταία τους λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος (19-11 επιμέρους σκορ) και έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 72-69.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ντόντα Σμιθ με 20 πόντους και 3 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Μπράιαν Ραντλ με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για την Μπάνβιτ ξεχώρισε ο Ερλ Ρόουλαντ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Τσακ Ντέιβις με 11 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Συνεχίζει αήττητη η Ούνικς με… αφηνιασμένο Βουγιούκα!

Η Ούνικς Καζάν συνέτριψε εκτός έδρας την Ρίγα με 86-68 διατηρώντας το αήττητο στον Ζ’ όμιλο. Η ομάδα του ομοσπονδιακού μας τεχνικού Αντρέα Τρινκιέρι είχε σε πολύ μεγάλη μέρα τον Ίαν Βουγιούκα, ο οποίος πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, ανέβασε την απόδοση της από το 2ο δεκάλεπτο και έπειτα, φτάνοντας εύκολα στο 3ο διπλό σε 4 αγώνες!

Οι παίκτες της Ρίγα ήταν μπροστά στο τέλος της 1ης περιόδου με 19-18, ενώ στη συνέχεια η Ούνικς βρήκε ρυθμό, βελτίωσε την άμυνα της και κατάφερε να περάσει μπροστά, για το 37-42. Στην επανάληψη, η ομάδα των… Ελλήνων συνέχισε το ίδιο καλά και με επιμέρους σκορ 14-24, διεύρυνε την πρωτοπορία της (51-66 3η περίοδο). Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την Ρίγα να δείχνει ανήμπορη να αντεπιτεθεί και την Ούνικς να παίρνει μία εύκολη νίκη με 18 πόντους διαφορά.

Ο Ίαν Βουγιούκας τα έκανε όλα στο παρκέ με 23 πόντους (9/13 δίπ., 5/8 β.), 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Κώστας Καϊμακόγλου πρόσθεσε 7 πόντους (2/5 δίπ., 1/3 τρίπ.), 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ο Νίκος Ζήσης είχε 4 πόντους (2/5 δίπ., 0/1 β.), 1 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για τη Ρίγα πρώτος σκόρερ ήταν ο Κέναν Μπαχράμοβιτς με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε ο Ντέρικ Νικς με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.