Η Χίμκι κέρδισε εκτός έδρας την Ακαντέμικα του Δημήτρη Βεργίνη με 86-79 για την δεύτερη αγωνιστική του Eurocup και έτσι μετά την αποτυχημένη πρεμιέρα την προηγούμενη εβδομάδα απέναντι στη Άσεσοφτ (ήττα με 97-89), σημείωσε την πρώτη της νίκη στον Ε’ όμιλο της 2ης Περιφέρειας. Εξαιρετικός ο Έλληνας παίκτης για τους γηπεδούχους σημειώνοντας 12 πόντους (2/2 τρίπ.), μη μπορώντας όμως να αποσοβήσει την ήττα για την ομάδα του από τους Ρώσους, που είχαν σε απίστευτη ημέρα τον Μάρκο Πόποβιτς (27π., 4/5 τρίπ.). Σε άλλο παιχνίδι για τον όμιλο του ΠΑΟΚ (ΣΤ’ όμιλος), η Χιμίκ επιβλήθηκε δύσκολα της Νίζνι με 78-76, διπλασιάζοντας τις νίκες της στο θεσμό.

Στο τέλος… σοβαρέυτηκαν οι Ρώσοι

Οι παίκτες του Ρίμας Κουρτινάιτις μετά το… στραπάτσο της 1ης αγωνιστικής ταξίδεψαν στη Βουλγαρία με στόχο μόνο τη νίκη. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα με μόλις ένα πόντο (23-22). Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι, με τις οι δύο ομάδες να μην μπορούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, για το 43-43 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το ντέρμπι συνεχίστηκε και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα (49-46 στο 33’, 57-61 στο 27’). Το 65-65 ήταν το αποτέλεσμα της τρίτης περιόδου, αφήνοντας όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες της Χίμκι και ειδικά ο Μάρκο Πόποβιτς, μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη. Ο Κροάτης γκαρντ ήταν σε μεγάλα κέφια φορτώνοντας το καλάθι των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και με ένα επιμέρους σκορ 14-20, ηττήθηκαν για 2η φορά στο θεσμό, με 85-79.

Ο Δημήτρης Βεργίνης είχε εξαιρετική παρουσία στα 14 λεπτά που αγωνίστηκε, πετυχαίνοντας 12 πόντους (1/3 διπ., 2/2 τρίπ., 4/4 β.) και μαζεύοντας ένα ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ για την Ακαντέμικα ο Ντέιβιν Ουάιτ με 18 πόντους (6/8 δίπ., 1/4 τρίπ., 3/3 β.), 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 28’ συμμετοχής.

Για την Χίμκι πρώτος σκόρερ με απίστευτη εμφάνιση ο Μάρκο Πόποβιτς, ο οποίος είχε 25 πόντους (5/6 δίπ., 4/5 τρίπ., 3/3 β.), 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 34’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο πολύ καλός Σεργκέι Μόνια με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ.