Πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή στα τελευταία πέντε λεπτά της κανονικής διάρκειας, η Μπιλμπάο κέρδισε στην παράταση τη Μπούντουτσνοστ με 85-78 (κ.α 71-71) και ξεκίνησε ιδανικά τη διοργάνωση. Οι Βάσκοι βρέθηκαν πίσω με 15 πόντους στο 35′, όμως με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν σε 64-64 στο τελευταίο δίλεπτο.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα όλα έδειχναν να έχουν κριθεί, όχι όμως και για τους Ελληνες των γηπεδούχων. Με το σκορ στο 70-65 και στο ρολόι να απομένουν μόλις 6” ο Ζήσης κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια του για τρίποντο και ευστόχησε και στις τρεις βολές (70-68). Η Μπιλμπάο έκανε γρήγορα φάουλ και ο Μποστ πέτυχε μόλις 1/2.

Ο Βασιλειάδης πήρε το φάουλ στη συνέχεια, ευστόχησε στην πρώτη βολή αστόχησε στη δεύτερη, όμως πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ισοφάρισε, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί, έχοντας τη ψυχολογία με το μέρος τους και ένα ζεστό Βασιλειάδη  που πέτυχε 2/2 τρίποντα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Χάμιλτον με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 17 πόντους πρόσθεσε ο Βασιλειάδης. Ο Νίκος Ζήσης είχε 14 πόντους και έξι ασίστ σε 28 λεπτά.

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο EuroCup η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης, η οποία πέρασε νικηφόρα από το Ζάγκρεμπ κερδίζοντας την Τσιμπόνα με 64-56. Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Ράιτ και Κάρτερ με 13 πόντους, όμως ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ο καλύτερος παίκτης τους έχοντας 11 πόντους και οχτώ ριμπάουντ σε 28 λεπτά. Από τους γηπεδούχους, ο Στρόμπερι είχε 13 πόντους.

Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Καϊμακόγλου, η Ούνικς Καζάν κέρδισε εκτός έδρας τη Ζιέλονα Γκόρα με 74-67. Ο Ελληνας παίκτης μέτρησε 19 πόντους και πέντε ριμπάουντ σε 33 λεπτά, ενώ θετικός ήταν και ο Ιαν Βουγιούκας που σημείωσε 10 πόντους και μάζεψε έξι ριμπάουντ σε 24 λεπτά. Από τους γηπεδούχους ο Χοτζ είχε 16 πόντους.

Εστω και δύσκολα, η Λοκομοτίβ Κουμπάν πήρε την εκτός έδρας νίκη απέναντι στη Ντόνετσκ με 78-75. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο αγώνας πήγε στη ρουλέτα των βολών και η Ντόνετσκ είχε 6” να κυνηγήσει την ισοφάριση με τρίποντο. Ο Νικ Καλάθης ωστόσο έκλεψε τη μπάλα από τον Ραντένοβιτς και σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του.

Ο Μάντας Καλνιέτις ήταν εξαιρετικός για τους Ρώσους έχοντας 17 πόντους και οχτώ ασίστ, ενώ ο Ελληνοαμερικανός γκαρντ αγωνίστηκε 16 λεπτά και εκτός του καθοριστικού κλεψίματος είχε, εννέα πόντους και έξι ριμπάουντ. Από τη Ντόνετσκ, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ραμέλ Κέρι με 23 πόντους.

Επιβλητική ήταν η Λουκόιλ, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Σαρλερουά με 93-75. Οι γηπεδουχοι ήταν καλύτεροι από τα πρώτα λεπτά και με κορυφαίο τον Αμπουκάρ που πέτυχε 23 πόντους έφτασαν σε μία άνετη νίκη. Από τους Βέλγους, οι Φόστερ και Αλεν είχαν απο 17 πόντους.