Η Ούνικς Καζάν πέρασε και από την έδρα της Κάλεβ με 81-72 για την 3η αγωνιστική του Eurocup, κάνοντας το τρία στα τρία στον Ζ’ όμιλο της 2ης περιφέρειας. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα απέναντι στους Εσθονούς και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα. Για άλλο ένα παιχνίδι η ρωσική ομάδα στηρίχθηκε στους τρεις Έλληνες παίκτες, με τον Ίαν Βουγιούκα να έχει 15 πόντους, τον Κώστα Καϊμακόγλου (7ριμπ.) 10 και τον Νίκο Ζήση 7.

Η φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με ένα σερί 0-7 στο τρίτο λεπτό του παιχνιδιού. Η ομάδα του ομοσπονδιακού μας τεχνικού επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της και το τέλος της 1ης περιόδου την βρήκε να είναι μπροστά με 20 πόντους (12-31)! Στη συνέχεια οι παίκτες της Κάλεβ αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά, για το 33-43 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η Ούνικς κρατούσε την πρωτοπορία στο σκορ δίχως πρόβλημα και έχοντας πάντα μια διαφορά ασφαλείας (54-63 3η περίοδος). Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και η Ούνικς πήρε άλλη μια νίκη (81-72) στο Eurocup, παραμένοντας στην κορυφή του Ζ’ ομίλου.

Ο Ίαν Βουγιούκας ήταν από τους καλύτερους παίκτες των νικητών με 15 πόντους (6/10 δίπ., 3/7 β.), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 23’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Κώστας Καϊμακόγλου με 10 πόντους (3/5 δίπ., 0/2 τρίπ., 4/4 β.), 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα σε 25’, ενώ ο τρίτος Έλληνας της παρέας, Νίκος Ζήσης ήταν και αυτός θετικός με 7 πόντους (2/5 δίπ., 0/3 τρίπ., 3/4 β.) και 3 ριμπάουντ σε 29’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Ούνικς ο Άντριου Γκάντλοκ με 20 πόντους (4/5 τρίπ.), 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για την Κάλεβ ξεχώρισε ο 100% εύστοχος Φρανκ Έλεγκαρ με 19 πόντους (7/7 δίπ., 5/5 β.) και 9 ριμπάουντ σε 34’ συμμετοχής, ενώ ο Βλαντ Μολντοβένου πρόσθεσε άλλους 18 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τον Η’ όμιλο της 2ης περιφέρειας που βρίσκεται και ο Πανιώνιος, η Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης γνώρισε την δεύτερη ήττα της στο θεσμό, αυτή τη φορά από τη Ραντνίσκι με 97-80. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού (26-15 1η περίοδος, 45-33 ημίχρονο, 66-56 3η περίοδος) και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 17 πόντους διαφορά, έχοντας για άλλο ένα παιχνίδι κορυφαίο παίκτη της τον Μουφταού Μονρά Γιαρού, ο οποίος πραγματοποίησε νταμπλ-νταμπλ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.