Η Λοκομοτίβ Κούμπαν, είναι η πρώτη ομάδα που κέρδισε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της VTB League, επικρατώντας της Ζαλγκίρις Κάουνας, εντός έδρας στον 4ο ημιτελικό, με 84-62 (3-1 νίκες). Οι γηπεδούχοι, είχαν τα ηνία του αγώνα από το ξεκίνημα και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Πλέον, ο Νικ Καλάθης (π., 5 ριμπ.) περιμένει να δει αν θα αντιμετωπίσει τον Θοδωρή Παπαλουκά και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (προηγούνται 2-1 στις νίκες), στο τελικό της διοργάνωσης.

Καλύτερο ξεκίνημα για την ομάδα του Έλληνα διεθνή, με τους φιλοξενούμενους να μένουν πίσω στο σκορ, για το 15-11 της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο, η Λοκομοτίβ συνέχισε την πρωτοπορία της, για να λήξει το πρώτο μέρος, 32-27. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Χουάν Πλάθα δεν μπόρεσαν να αντεπιτεθούν, με την διαφορά να μεγαλώνει κι άλλο (30-19 επιμέρους σκορ), για το 62-46 της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στη νίκη-πρόκριση, με 22 πόντους διαφορά (84-62 τελικό)!

Ο Νικ Καλάθης είχε 8 πόντους (4/7 δίπ., 0/1 τρίπ.), 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 36’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την Λοκομοτίβ Κούμπαν ο Μάντας Καλνιέτις με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ ο Ντέρικ Μπράουν πρόσθεσε άλλους 17 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Για την Ζαλγκίρις Κάουνας, ο Ντόναλντ ΜακΓκράθ, ο Μάριο Ντέλας (3 ριμπ.) και ο Κριστόφ Λαβρίνοβιτς (6 ριμπ.) πέτυχαν από 10 πόντους αντίστοιχα.

Διπλασίασε τις νίκες ο Παπαλουκάς

Μία νίκη μακριά από τον τελικό της VTB League βρίσκεται η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και ο Θοδωρής Παπαλουκάς, μετά και την σημερινή τους νίκη εντός έδρας, με 61-47, απέναντι στην Χίμκι (2-1 νίκες). Οι φιλοξενούμενοι, δεν φάνηκαν ανταγωνιστικοί στην σημερινή αναμέτρηση, μένοντας από τα πρώτα λεπτά πίσω στο σκορ. Επόμενο παιχνίδι και πάλι στην έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αύριο 29/05.

Οι γηπεδούχοι, μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, καταφέρνοντας να προηγηθούν στο τέλος της 1ης περιόδου, με 15-12. Στο 2ο δεκάλεπτο, κυριάρχησαν οι σκληρές άμυνες, αλλά η ΤΣΣΚΑ με επιμέρους σκορ, 15-5, ξέφυγε με 10 πόντους, για το 27-17 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι παίκτες της Χίμκι, δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί και πάλι, μένοντας κι άλλο πίσω στο σκορ, 41-27 ( περίοδος). Στο 4ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πολύ άνετα συντήρησαν το προβάδισμα τους, φτάνοντας στο τελικό +14 (61-47).

Ο Θοδωρής Παπαλουκάς είχε 3 πόντους (0/3 δίπ., 1/1 τρίπ.), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 16’ συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο Βίκτορ Κριάπα με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Νέναντ Κρστιτς πρόσθεσε άλλους 12 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Για την Χίμκι πρώτος σκόρερ ήταν, ο Πολ Ντέιβις με 12 πόντους (5/12 δίπ., 0/1 τρίπ., 2/3 β.), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 23’ συμμετοχής. Ακολούθησε ο Ζόρναν Πλάνινιτς με 11 πόντους, 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ.