Ήττα-σοκ υπέστη η Μακάμπι Τελ Αβίβ στην έδρα της, καθώς δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Χάποελ Γκαλίλ Γκιλμπόα, χάνοντας με 92-91.

Με αυτόν τον τρόπο έφτασε στο 9-2 στο πρωτάθλημα του Ισραήλ, ενώ η αντίπαλος της είναι τρίτη από το τέλος της βαθμολογίας.

Η “ομάδα του λαού” έλεγχε το ματς σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έληξε με σκορ 47-38. Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και έτρεξαν ένα σερί 10-0 στην τελευταία περίοδο, κάνοντας το παιχνίδι, ντέρμπι στο τελευταίο λεπτό (86-85). Μοιραίος για την ομάδα του Τελ Αβίβ αποδείχθηκε ο Μέκελ, ο οποίος με το σκορ στο 91-90 έχασε δύο βολές, κάτι που επέτρεψε στον Σιγκρς να γράψει το τελικό 92-91 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Από τους ηττημένους, κορυφαίοι ήταν ο Γκάουντλοκ με 21 πόντους, ο Περλς με 16 και ο Ραντ με 14, ενώ ο Ραμί Χαντάρ αποφάσισε να ξεκουράσει τους Ουίμς και Άιβερσον, για να τους έχει φρέσκους ενόψει του  παιχνιδιού με τον Ερυθρό Αστέρα για την Euroleague.

Για την Χάποελ Γκαλίλ Γκιλμπόα  την παράσταση έκλεψε ο Χόλογουεϊ με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 47-38, 74-64, 91-92