Ο Αρης έπαιξε καλά στην Τραπεζούντα, όμως, έχασε από την Τραμπζονσπόρ με 74-71 στην πρεμιέρα του Eurocup, προδομένος από τις δέκα άστοχες βολές του και από λάθη σε κρίσιμα σημεία όταν είχε καλύψει τη διαφορά και προσπαθούσε να προηγηθεί στο σκορ και να απογοητεύσει τους Τούρκους.

Οι δύο ομάδες άρχισαν πολύ νευρικά το παιχνίδι, με εκατέρωθεν λάθη και άσχημς επιθετικές επιλογές. Στο 5′ το σκορ ήταν μόλις στο 6-6, αν και στη συνέχεια τα πράγματα βελτιώθηκαν. Ο Αρης με Χάγγινς και Μακ Νιν διατήρησε ένα αμυδρό προβάδισμα το οποίο του τον πήραν οι Τούρκοι με το 17-16 στο φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η Τράμπζο πέρασε τη μπάλα μέσα στο καλάθι όπου έκανε ζημιές κυρίως με τον Τσιπάνοβιτς, όμως εφάρμοσε και μια πίεση από ψηλά που οδηγούσε τον Αρη και σε λάθη και σε άσχημς επιθετικές επιλογές. Οι Τούρκοι ξέφυγαν με 22-16 στο 22′, όμως, ο Αρης είχε την ψυχραιμία και την υπομονή να αντιδράσει, μείωσε στο 34-31 στο 18′ και η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς να προηγείται με 37-31.

Ο Αρης μπήκε μουδιασμένα στο δεύτερο ημίχρονο και οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 45-36 στο 24′ παίζοντας με άνεση ένα απλό πικ εν ρολ. Σε εκείνο το σημείο ο Πρίφτης γύρισε την άμυνα σε ζώνη, κίνηση που έφερε αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με το επιθετικό ξέσπασμα του Μακ Νιλ, ο Αρης πλησίασε στον πόντο, 50-49 στο 28’30”, όμως η Τράμπζο με ένα σερί 5-0 στο διάστημα που απέμενε έκλεισε την περίοδο με 55-49.

Ο Αρης όμως είχε βρει ρυθμό μέσα από την άμυνά του και σύντομα ξαναβέθηκε σε απόσταση αναπνοής, 57-56 στο 32′ δημιουργώντας συνθήκες ντέρμπι στο παιχνίδι. Αυτό διατηρήθηκε μέχρι τέλους, με τον Αρη να ισοφαρίζει σε 64-64 στο 37’30” και να είναι πίσω με 68-67 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Η Τραμπζό έχασε την επίθεση, αφού οι “κιτρινόμαυροι” έπαιξαν καλή άμυνα, όμως και ο Ουότερς έχασε την επίθεση του Αρη στα 40”. Ο Στιπάνοβιτς δεν λάθεψε στην επόμενη επίθεση και στα 26” η Τραμπζό βρέθηκε μπροστά με 70-67, με τον Πρίφτη να καλεί το τάιμ άουτ. Η επίθεση έγινε καλά και έφερε τον Κοέν αμαρκάριστο στο τρίποντο, όμως, αυτός αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης στα 15”. O Χάρντι πήγε στις βολές, τις έβαλε και τις δύο και έκανε το 72-67. Ο Ουότερς στα 6” μείωσε σε 72-69. Ο Μάρκοβιτς πήρε τάιμ άουτ και στην επαναφορά ο Αρης έκανε αμέσως φάουλ, όμως, ο Χάρντι ήταν και πάλι εύστοχος, έκανε το 74-69 και ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι αφού το καλάθι του Ουότερς στην εκπονή απλά μείωσε στο τελικό 74-71.

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ: Οντομ 11(1), Σανλί 9, Τσαντάν 4, Χάρντι 14(2), Βελίτσκοβιτς, Ντεμιρέλ 4, Κίνσεϊ 9(1), Γιλντιρίμ, Γκουλασλάν, Στιπάνοβιτς 19, Κούλιγκ 4

ΑΡΗΣ: Χανθόπουλος 3, Πελεκάνος 3(1), Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 12(2), Ουότερς 12, Ζάρας, Χάγγνις 14, Κοέν 8, Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Μακ Νιλ 15