Με μία βολή του Ουίλσον 12’’ πριν το τέλος του παιχνιδιού, η Κράσνιε Κρίλια κατέκτησε το τρόπαιο του Eurochallenge, μέσα στην έδρα της Πίναρ Καρσίγιακα, με 77-76! Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του τροπαίου μαζί με τους φιλάθλους τους στη Σμύρνη και να κρατήσουν και αυτή την χρονιά το τρόπαιο στην Τουρκία (τροπαιούχος το 2012 ήταν η Μπεσίκτας). Έχασαν διαφορά 17 πόντων (53-36 22′), ενώ οι Ρώσοι είχαν σε εκπληκτική ημέρα τον Κόλινς (18π.), όπου με κρίσιμα τρίποντα (4/6 τρίπ.) ήταν καταλυτικός για την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων!

Καλύτερο ξεκίνημα στον αγώνα από τους Ρώσους, οι οποίοι προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό, με 8-13. Άμεση αντίδραση από τους γηπεδούχους και σερί 10-0, για το 18-13 με δίποντο του Αμίνου στο 9′. Το τέλος της 1ης περιόδου, βρήκε την Πίναρ να είναι μπροστά στο σκορ με 3 πόντους (20-17). Στο 2ο δεκάλεπτο, οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (23-23 13′, 26-25 14′). Στα μισά της περιόδου, οι γηπεδούχοι έτρεξαν και πάλι ένα σερί 8-0, ξεφεύγοντας με 34-25. Για πρώτη φορά η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό (39-29 16′ και 46-32 18′), με τους παίκτες της Κράσνιε Κρίλια να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν μπροστά στο κοινό των γηπεδούχων. Σκορ ημιχρόνου 46-34, με την Πίναρ να δείχνει πως ελέγχει πλήρως το παιχνίδι.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν… φουριόζοι ανεβάζοντας την διαφορά στους 17 πόντους (53-36 22′). Σε αυτό το σημείο οι Ρώσοι, βελτιώνοντας πολύ την άμυνα τους, κατάφεραν με ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 14-1 (54-50 28′), να αγχώσουν γηπεδούχους και με τρίποντο του Κόλινς στην λήξη της 3ης περιόδου να διαμορφώνουν το 55-54! Στο 4ο δεκάλεπτο, η Πίναρ με την βοήθεια των φιλάθλων της κατάφερε να… αφυπνιστεί προσωρινά (64-58 33′), με τους Ρώσους όμως να μην το βάζουν κάτω και με άλλο ένα τρίποντο του εκπληκτικού Κόλινς, να ισοφαρίζουν σε 71-71 3′ πριν τη λήξη του παιχνιδιού!

Με το σκορ 73-73… άλλη μία τρίποντη “βόμβα” του Κόλινς έδινε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, με 73-76 στο 39′… ‘παγώνοντας” το γήπεδοΆμεση όμως απάντηση για τους Τούρκους, με τρίποντο του Ντίξον στην επόμενη φάση, για το 76-76! Τελευταία δευτερόλεπτα του παιχνιδιού, με τον Ουίλσον της Κράσνιε να ευστοχεί σε μία από τις δύο ελεύθερες βολές στο φάουλ που του έγινε, για το 76-77. Με 12’’ να απομένουν, ο Ντίμπλερ προσπάθησε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά το τζαμπ σουτ που επιχείρησε βρήκε στεφάνι, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να πάρουν τη μεγάλη νίκη… και το τρόπαιο του Eurochallenge μέσα στη Σμύρνη!

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Κόλινς με 18 πόντους (2/3 δίπ., 4/6 τρίπ., 2/4 β.), 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 18′ συμμετοχής. Πολύ καλοί επίσης, ο Σίμονς με 18 πόντους (2/3 δίπ., 3/7 τρίπ., 5/6 β.) και 3 ριμπάουντ σε 25′ και ο Σμιθ με 14 πόντους (5/8 δίπ.) και 7 ριμπάουντ σε 36’.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε, ο Ντίξον με 23 πόντους (1/3 δίπ., 5/8 τρίπ., 6/11 β.), 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 37′ συμμετοχής. Καλός και ο Μουτάφ, με 16 πόντους και 1 ριμπάουντ.

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Αμίνου 12, Τόμας 10 (1), Τοπάλογλου 2, Σονκόλ 8, Ντίξον 23 (5), Μουτάφ 16 (3), Σάντερς, Ντίμπλερ 4 (1), Σεντούρκ 1, Πακούν.
ΚΡΑΣΝΙΕ ΚΡΙΛΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Τόμας 9 (1), Κουλαγκίν 3 (1), Ουίλσον 5, Βασιλίεφ, Σμιθ 14 (1), Σίμονς 18 (3), Πουσκόφ 2, Μπαλασόφ, Κόλινς 18 (4), Κολέσνικοφ, Μάιλς 8.

*Νωρίτερα, στον μικρό τελικό μεταξύ της Όλντενμπουργκ και της Γκραβελίν, μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο μέρος (36-38 ημίχρονο), επικράτησαν τελικά οι Γερμανοί με 84-76, κατακτώντας την τρίτη θέση του θεσμού.