Την δεύτερη σερί τους νίκη πανηγύρισαν η Στρασμπούργκ και η Ορλεάν επί της Σαλόν Σαονέ (78-68) και της Χάβρης στην παράταση (81-76, 71-71 κ.α.) αντίστοιχα, για την 2η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, η Ροάν έκανε την πρώτη νίκη της για φέτος απέναντι στη Παρί με 82-74, ενώ άλλη μία παράταση είχαμε στην αναμέτρηση της Ορτέζ, όπου πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα, με 89-77 (71-71 κ.α.), εναντίων της Βιλερμπάν.

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας, η Στρασμπούργκ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα (21-16 1η περίοδος) και κατάφερε να φτάσει στο ημίχρονο με μια διαφορά των 9 πόντων (39-30). Στην επανάληψη, οι παίκτες της Σαλόν Σαονέ προσπάθησαν να μειώσουν, δίχως όμως αποτέλεσμα (44-45 3η περίοδος). Στο 4ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κράτησαν εύκολα τη διαφορά και πανηγύρισαν μια εύκολη νίκη (78-68) συνεχίζοντας αήττητοι στο πρωτάθλημα.

Πρώτος σκόρερ για του νικητές ο Κέβιν Μέρφι με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 32’ συμμετοχής. Καλός και ο Αλέξις Αγινκά (φωτό) με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Για την Σαλόν Σαονέ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Στιντ Τχικαμπούντ με 19 πόντους και 1 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Έι. Τζι. Σλότερ με 12 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ.